Evžen Boček: Aristokratka pod palbou lásky

Prakticky na jeden nádech jsem dočetl poslední díl Aristokratky, kterým se uzavírá příběh Marie Kostkové z Kostky, v rodové historii třetí. Sedl jsem si hned po dočtení a sepsal tuto neformální recenzi, která má zachytit autentické pocity a dojmy.Kdo by před deseti lety řekl, že novým králem humoristické literatury se stane neznámý kastelán z Milotic? Evžen Boček v této šestidílné sérii kombinuje dva nutné předpoklady pro úspěšnou humoristickou novelu: Situační humor a jazykový humor.

Příhody Američanů, kterým popáté vrátí rodové panství kdesi v Česku a oni jsou nuceni nejen že se starat o nově nabytý majetek, ale také vycházet s nově nabytými podřízeními mají velký komický potenciál. Skvěle vymyšlené postavy na obou stranách bitevního pole jsou samy o sobě skvělí nosiči příběhu. 

Máme tu kastelána, který nesnáší lidi a nejraději by vrátil svět o dvěstě let zpátky. Je tu kuchařka, která sice všechny oblažuje svým kulinářským uměním, ale jinak je permanentně naložená v ořechovém likéru. Je tu zahradník hypochondr, nezvladatelná dcerka „rodinného právníka“ Bendy a další. A pak rodina majitelů, kteří si starosti s nově získaným majetkem představovali podstatně jinak. 

Situační humor ale doplňuje mimořádná schopnost Evžena Bočka rozesmát jazykovou obratností. Nachází termíny, které v dané situaci vždy sednou jak příslovečná prdel na hrnec. Cynismus kastelána Josefa nebo lidovost kuchařky Tiché jsou dokonalé parafráze českých povah – ale i když Boček občas míří na komoru, nikdy nemáte pocit, že se vysmívá. 

Jeho humor je nádherně suchý a cynický, ale nikdy ne zlý. Dobře, v posledním díle si zjevně vyřizuje účty s majiteli nevychovaných psů. Ale kdo jste byl někdy svědkem toho, jak se dovedou chovat (třeba v zámeckém parku), nemůžete se mu divit. 

Šestý díl, jak jsem již zmínil, celý příběh završuje. Cítím smutek a dojetí, protože ta desítka let s Aristokratkou byla nádherná. Na srdci mě ale hřeje, že Evžen Boček píše další knihu, a opět z tohoto prostředí. Bude to jakýsi prequel a věřím, že to je správné rozhodnutí. Něco hezkého končí, něco nového začíná. Já si do té doby celou sérii zopakuju. A přidám ještě málo známý román Deník kastelána, který Evžen Boček napsal ještě předtím. 

Knihu vydalo Druhé město.

https://www.druhemesto.cz/kniha/aristokratka-pod-palbou-lasky


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

František Šmehlík: Šelma (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)