Přeskočit na hlavní obsah

Vybrané a komentované zajímavosti ze Zprávy o českém knižním trhu

Před týdnem vydal SČKN novou Zprávu o českém knižním trhu a v tomto článku najdete souhrn nejzajímavějších údajů a trendů.


V roce 2018 (to je rok, který zpráva pokrývá) u nás vyšlo zhruba 15 500 titulů. Je to o 200 titulů více, než v předchozím roce. Zdá se to jako obludné číslo, ale je nutno dodat, že na pulty běžných knihkupectví se dostane jenom přibližně polovina z nich –  zbytek tvoří
tzv. šedá literatura, skripta, statistiky a metodické příručky, prováděcí pokyny k zákonům, různé účelové tiskoviny a jiná mimotržní literatura. Vychází to tedy na 149 nových knih, které se každý týden objeví v knihkupectví. Je čím dál tím více zřejmé, že knihkupci nemohou stíhat udržovat si přehled. Stejně pochmurně ta čísla vypadají, i když budeme brát v potaz pouze beletrii. V roce 2018 vyšlo 5706 beletristických titulů, což vychází na 22 knih denně (beru jen pracovní dny metodikou 5706 / 52 / 5). Dovedete si představit, že jste knihkupec, kterému každý den přijde 22 nových knih a vy stíháte sledovat, co vychází?

Z cizích jazyků bylo v roce 2018 přeloženo 40% všech titulů, což je o 4% více než v předchozím roce. SČKN to v úvodu označuje za nepříznivou zprávu, což je interpretace spíše emocemi než racionální úvahou. Nejvíce se samozřejmě překládalo z angličtiny (56,2%), němčiny (14,6%) a slovenštiny (5,2%). Zpráva také uvádí, že se mírně zvýšil podíl francouzských, polských a ruských titulů na překladové literatuře. Zvláště u té polštiny to je příjemná zpráva, pokud mohu soudit. 

Dětské knihy představují 14 % titulů vydaných v roce 2018, což oproti 12,1 % v roce 2017 značí lehký nárůst. K navýšení celkového počtu vydaných titulů dochází i u beletrie. U beletrie se jedná o nárůst 721 knih (14,46%), u dětské literatury pak 486 knih ( 26,36 %). 

Důležité číslo je celkový objem českého knižního trhu. Jedná se o odhad tržeb v koncových cenách (včetně DPH). Pro rok 2018 se jedná o 8,3 miliardy Kč, což je tříprocentní nárůst oproti roku 2017. Český knižní trh tedy stále roste stejně jako celková česká ekonomika. 

Nakladatelé podle počtu titulů: 
Největším nakladatelským domem je Albatros Media, kde v roce 2018 vyšlo 1505 titulů. Pokračuje dále akvizice malých značek, v těchto číslech není ještě zahrnuto Domino, které bylo akvírováno až na jaře letošního roku. Druhá v pořadí je Euromedia Group (775) a třetí Moravská Bastei – MOBA (373). Dohromady v roce 2018 bylo 20 nakladatelů, kteří vydali více než 100 knih. Z těch významných nakladatelství jediná Grada vydala méně knih než o rok dříve (296, v roce 2017 323).

Celkově existuje v ČR 7225 registrovaných nakladatelů. Také toto číslo je třeba upřesnit: Aktivních nakladatelů – tedy těch, kteří v roce 2018 vydali alespoň jednu knihu bylo 2058. To je méně, než v roce 2017 (2151), přestože těch registrovaných vzrostlo. 

Jak se to má se státní podporou knižního trhu? V roce 2018 vzrostla státní podpora o zhruba 10 milionů na 54 455 000. Nejvíce peněz šlo na podporu vydávání literárních periodik – 14 910 000. Nechce se mi úplně hodnotit, jestli by se těch 15 milionů ročně nedalo použít efektivněji. Literární periodika mají svou úlohu v kulturním dění, i když si o jejich skutečném významu pro běžné čtenáře myslím svoje. Ale knižní trh přece nejsou jen běžní čtenáři, ne? Druhá nejvyšší částka šla na podporu překladu českých autorů do zahraničí (12 103 000) a třetí v pořadí byla podpora vydávání neperiodických publikací (11 255 000). 

Důležitá jsou i čísla o knižních velkoobchodech. Knižní distribuční sítě jsou nutná součást knižního trhu. Bez nich by nakladatelé měli těžkou cestu do knihkupecké sítě. Nejvíce se dařilo společnosti Euromedia Group, která je je obratově největší firmou podnikající v rámci knižního trhu v České republice (poslední zveřejněný obrat činí 1,391 miliardy Kč za rok 2017). Je především největším knižním velkoobchodem, majícím v distribuci produkci množství tuzemských nakladatelství, a prostřednictvím skupiny Knižní Holding, a. s., je propojena s knihkupeckým řetězcem provozovaným pod značkou Luxor.  Propojení největšího distributora s druhou největší knižní sítí (o tom za moment) a druhým největším nakladatelským domem je chmurná předzvěst vznikajícího monopolu. Mezi významné distributory dále patří Albatros Media, Kosmas, Pemic Books, Pavel Dobrovský - BETA, Grada a Seqoy. 

Maloobchod:
V České republice existuje přibližně 540 „kamenných“ knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho 187 v rámci největších knihkupeckých řetězců. Za posledních 5 let bylo uzavřeno 130 nezávislých knihkupectví a 35 knihkupectví bylo převzato knihkupeckými sítěmi. Současně roste podíl internetových knihkupectví na celkovém obratu knižního trhu. 35% kamenných knihkupectví tak patří pod některou z knižních sítí. 

Největší z nich je Kanzelsberger, který má 65 prodejen. Na druhém místě jsou Levné knihy, což ale nejsou klasická knihkupectví – mají 60 poboček. Neoluxor jich má 34, z nichž 13 jen v Praze. Je otázka, jestli čísla Neoluxoru a Levných knih nesečíst, protože se spekuluje o jejich majetkovém propojení. Další významná síť je Knihy Dobrovský (34 prodejen), Kosmas (34 knihkupectví) a další. Jsou to údaje za rok 2018, počet otevřených knihkupectví se neustále mění.  

Co se týče knižních e-shop, trojka těch nejúspěšnějších je následující: Knihydobrovsky.cz
1 100 000 návštěv), Megaknihy.cz (1 050 000) a Kosmas.cz (770 000). Jedná se o údaje za květen 2019 na základě informací ze Similarweb.com

Roste i trh s e-knihami, kde je nárůst oproti roku 2017 12% a s audoknihami (nárůst 16,2%).

Dobrá zpráva o trhu s e-knihami se skrývá až v samotném závěru Zprávy: Počínaje 1. květnem 2020 budou e-knihy nově zařazeny do snížené sazby DPH, bude na ně tedy uplatňováno 10% (oproti 21% dnes). 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.