Mariusz Szczygiel: Není

„Tatínek toho nepotřebuje moc, stačí, že vpustí českou televizi do hotelového pokoje a nehne se od ní celý večer. Rád poslouchá kanál, kde hrají dechovku, sekanou pro dechové nástroje, i ten nejprimitivnější Bregović je ve srovnání s českou dechovkou přímo něžný. Půl hodiny dechovky mě přivádí k šílenství.“
Tento příspěvek o knize Mariusze Szczygieła Není jsem nemohl začít ničím jiným, než citací z jeho povídky JERZY SZCZYGIEŁ V PRAZE. Ten krátký úryvek dokonale ilustruje, v čem je Marius Szczygieł výjimečný: v míře humoru, nadhledu a v jakési kritické lásce k Čechům.
Ale NENÍ není tak docela veselá kniha. Její průřezové téma je pomíjení, ztráta. Už předchozí knihu Projekt pravda jsem měl problém dočíst, tak doufám, že u této mi nebude tak smutno, jako tehdy.
Ale hezké čtení to nebude. Kniha obsahuje i slavnou a kontroverzní povídku Roztomilý a poslušný. Čím je slavná a kontroverzní? Popisuje skandální příběh matky, která ubila své nevlastní dítě a po odpykání části trestu se vrátila do normálního života a začala učit ve škole. Szczygieł za ni dostal literární cenu, ale jeho kritici poukazují na to, že díky publikaci tohoto textu se hlavní protagonistka dočkala druhého trestu (někdo zveřejnil její jméno a dovedete si představit, co následovalo).
Každopádně: Kniha Není si zaslouží vaší pozornost a věřím, že bude patřit k těm, na které budete rádi vzpomínat.
Knihu přeložila Helena Stachová.
Koupit se dá ideálně přímo od nakladatele: https://www.dokoran.cz/index.php?&p=book&id=1114

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

František Šmehlík: Šelma (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)