Přeskočit na hlavní obsah

David Lagercrantz: Dívka, která musí zemřít

Je to těžko uvěřitelných 11 let, co se v Česku objevila kniha neznámého Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Způsobila poprask. Byla to právě tato kniha, která znovuoživila zájem českých čtenářů a čtenářek o skandinávskou literaturu.

Respektive, nebyl to přímo zájem, ale uragán. Lidi lačnili po dalších a dalších knihách a především po dalších příbězích hackerky Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista. Už v době českého vydání prvního dílu bylo známé, že vyjdou jen dvě pokračování, protože autor již nežije.A poté, co kniha způsobila skutečně globální nadšení (včetně hollywoodského filmu) objevila se zpráva, že vznikne pokračování. A že ho napíše David Lagercrantz. Stalo se to v roce 2015, deset let po vydání švédského originálu. A čtenáři Milénia se rozdělili na dva tábory. Jeden tábor se nemohl dočkat dalších příběhů, ten druhý zase tvrdil, že Milénium bez Stiega Larssona nebude ono.

V roce 2019 máme dočten poslední díl této prodloužené série, knihu Dívka, která musí zemřít. Příběh se (těžko říct, jestli definitivně?) uzavřel.

Porovnávat Stiega Larssona a Davida Lagercrantze není spravedlivé, ale vyhnout se tomu nemůžeme. Oba byli z jiného těsta, byť oba dva byli novináři. Psali jinak a žili jinak. Podle mě je logické, že se to odrazilo na výsledku. Knihy Stiega Larssona otevíraly společenskou debatu, nebo se ji minimálně pokoušely reflektovat. Knihy Davida Lagercrantze v sérii Milénium jsou čistokrevné thrillery, nebo v případě posledního dílu špionážní thrillery.

Dívka, která musí zemřít je každopádně dobrá kniha. Dobře napsaný, poctivý thriller. Kniha, za kterou se její autor rozhodně nemusí stydět. Těm, komu chyběli Mikael s Lisbeth budou spokojeni, přestože… Přestože jejich vztah vykreslený v knize je jiný, než jaký znáte z Larssonovy trilogie. Ale jedno je důležité: Uzavírá nedořešené příběhy, nedořešené vztahy. Ty tři knihy, které Lagercrantz napsal, jsou nutné, ať už se nám to líbí nebo ne. Protože bez nich by celé Milénium nikdy nebylo úplné.

Co o této knize napsat: Má silný příběh, vlastně nejsilnější ze všech třech navazujících dílů. Podíváte se na Mont Everest, do Moskvy – ale také do Prahy. Dočtete se hodně o DNA a o špionážních aférách. V příběhu jsou de facto dvě dějové linky, které jsou spojené jen velmi jemně a vlastně to na mě působilo dost účelově (ale chápu, že nějak spojit to bylo nutné).

Co je nejdůležitější: Kniha odsýpá, čte se to velmi příjemně a máte nutkání u čtení zůstat. Známka kvalitního thrilleru. Tím kniha rozhodně je, a proto doufám, že tři pokračování Larssonovy série budou jednou vnímané spíše pozitivně, než negativně. Lagercrantz dělal, co mohl, aby sérii důstojně ukončil a abychom se mohli s postavami rozloučit. Za to mu patří uznání a poděkování.

Přeložila Karolína Kloučková.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte