Přeskočit na hlavní obsah

Harry Hole podruhé!

Něco vám na sebe prozradím: Nestává se mi, že bych četl knihu dvakrát. Vlastně myslím, že případy, kdy jsem některou knihu četl dvakrát by se daly spočítat na prstech jedné ruky Harryho Holeho. Teď jsem se rozhodl přečíst znovu všechny vydané a přeložené knihy Joa Nesbøho s Harrym Holem. Povím vám proč.


První kniha, kterou jsem od tohoto norského fenoménu přečetl se jmenovala Nemesis a byla čtvrtá v pořadí. Ano, dnes peskuji lidi, kteří tuto sérii čtou „napřeskáčku“ a přitom jsem se dopustil téhož hříchu. Na mou obranu ale musím říct, že tehdy s vydáváním jeho knih začala Kniha Zlín právě od tohoto dílu. Na první tři díly drželo práva nakladatelství MOBA a dvě jeho knihy skutečně vydali: První a třetí díl. A co si budeme povídat, v dost mizerných překladech (Netopýra dokonce z němčiny). K Nesbømu jsem se tedy dostal až s Knihou Zlín a když pak vydali první tři části, vrátil jsem se k nim a doplnil mezeru (doma to raději nezkoušejte a čtěte popořádku).

12. kniha s ikonickým Harrym vyjde
v létě 2019
Nemesis vyšla v češtině na podzim 2011 – zdá se to jako věčnost, ale je to pouhých sedm let. Svět v té době stále ještě šílel ze „severské krimi“ a Nesbø se u čtenářů (na druhý pokus) ujal. Zásluhou zdatného marketingu nového českého nakladatele se dokonce vystřelil na první místa prodejů. Český čtenář měl novou posedlost.

Následující knihy mám jako v mlze. Pentagram, Spasitel, Levhart, Červenka, Netopýr… Hltal jsem je hned, jak vyšly. S větší či menší chutí, série měla své slabé díly (Švábi, Levhart). Ale vždy jsem znovu rád upadl do norského světa zločinu a nasával a nasával. Když přišel poslední avizovaný díl – Policie, dočítal jsem to s dávkou neurolu a končil jsem někdy nad ránem. Vyčerpaný, ale šťastný. A pak přišel Nesbø s tím, že v sérii bude pokračovat a já se znovu začal těšit.

Žízeň, 11. díl v sérii se mi líbila hodně a další příběh s notorickým notorikem Harrym vychází příští léto.

A teď se dostáváme k tomu, proč to chci přečíst znovu.

Za těch sedm let už mám jen obraznou představu o jednotlivých dílech a vývoji Harryho osobnosti, jeho souputníků a nepřátel. Chci si znovu připomenout, co v jednotlivých příbězích prožíval on a lidi kolem něj.

A taky si chci odpovědět na otázku: Budou mě ty knihy bavit i podruhé? Propadnu znovu jejich čarokouzlu? Nebyla to tehdy sentimentalita nezkušeného čtenáře thrillerů? Od té doby jsem jich přece jen něco přečetl a mám s čím porovnávat.

Toto všechno chci znát předtím, než se pustím do dvanáctého dílu. Vychází, snad, příští léto a tak jsem si stanovil harmonogram, kterého se chci držet a stihnout všech 11 knih za těch asi osm měsíců. A protože v tom nechci být sám, na svém Instagramu, Facebooku a na dalších místech, kde mne potkáváte budu pravidelně psát o tom, jak se čtením pokračuju, jestli se mi knihy líbily tolik, jako tehdy a tak dál. Bude to takový malý literární striptýz a já vás k němu všechny zvu.

Netopýra, první případ s Harry Holem začnu číst začátkem listopadu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.