Přeskočit na hlavní obsah

Tak to zase nevyšlo (recenze knihy Ona, oni a já)

Miroslav Macek se před časem pustil do napsání pokračování Saturnina. Psal jsem o tom, kniha se mi nelíbila. Protože se ale velmi dobře prodávala, rozhodl se přijít s něčím svým. Novým. Originálním. Velmi chvályhodná snaha, že? Až na to, že to dopadlo (opět) tragicky.

Na začátku této recenze nechám promluvit anotaci:

„Vítejte ve světě, ve kterém není místo pro špatnou náladu a kde se nakonec vše v dobré obrátí! Mladík z dobře situované rodiny, s břitkým humorem a zálibou v krásných ženách, se za účelem bližšího seznámení s (další) půvabnou dívkou nechává najmout na místo vychovatele dvou devítiletých chlapců. Poradí si v láskyplném a humorném příběhu nejen s nimi, ale i s dalšími obyvateli zámku a členy rodiny zámožného velkoobchodníka s vepřovým dobytkem?
(zdroj: Albatrosmedia.cz)

Celé to má působit tak, že suchý anglický humor může dokonale fungovat i na českém venkově a tak se můžeme těšit na kvalitní zábavu.

Počkat. Neříká vám to něco? No ovšem, Saturnin! Zdeněk Jirotka se přesně o toto pokusil. A přestože jeho sluha až nápadně připomíná slavný anglický předobraz Jeevse, Jirotkova kniha se stala kanonickou legendou. A to díky noblese, příjemně štiplavému humoru a celkovému pocitu, který ve svých čtenářích dokáže vyvolat i po více než sedmdesáti letech. Tak proč by se to nemohlo podařit Mackovi, ne?

No, nemohlo. Té knize totiž chybí vše, co má Saturnin.

Tak předně: noblesa. Zatímco Jirotka svého hrdinu vykreslil jako noblesního gentlemana, který se k zákeřnostem uchyluje jen když není zbytí, Mackův hrdina je zákeřný vždy, když se mu to hodí. Navíc působí značně arogantně, až namyšleně. Od pohledu je to snob a pohrdá těmi, kdo jeho snobství nesdílejí. To není hrdina, na kterého byste vzpomínali s láskou. Ale ke snobství se ještě dostaneme, nebojte se.

Co tu máme dál? Ano, humor! Když chcete napsat humoristickou literaturu, měli byste mít nejen smysl pro humor, ale také schopnost humor vytvářet a přenášet na druhé. Myslím, že vedle dětských knih to je v literatuře ta nejtěžší disciplína. Miroslav Macek to neumí, ale přesto chce humoristickou literaturu napsat. Co s tím? Pomůže si vtipy, které jste už slyšeli stokrát, a mnohdy lépe. Ano, už to ukázal v pokračování Saturnina, kde těch ukradených vtipů byla celá úroda. A tady, tady to není o nic lepší. Používá vtipy tak vousaté, že kdyby ty vtipy mohly, tak se za ty vousy raději pověsí někam do lesa, než aby byly dobrovolně v Mackově knize. Definoval tak novou kategorii vtipů: „Vtip tak starý, že by se hodil do Mackovy knihy“. Kdyby se to stalo jednou, tak nad tím mávnu rukou, ale všiml jsem si toho mnohokrát.

Macek také pořádně neví, co chce vyprávět a tak, aby natáhl děj knihy, nechá postavy vzpomínat na různé příhody jiných lidí. Tu na příhody pana otce, pana faráře a mnohých dalších. A právě tyto příhody jsou ty, které jste už zaručeně někde slyšeli.

Vím, že metoda převzatých vtipů není nijak nová. Mohli jsme to vidět třeba u Zdeňka Trošky a jeho série Kameňák. Bohužel musím konstatovat, že Miroslav Macek se stává Zdeňkem Troškou české literatury.

Na jednu stranu to není lichotivé označení, na druhé straně to ale znamená, že nová Mackova kniha bude pravděpodobně na trhu fungovat. Podobně jako ten Kameňák.

No jenže, je tu menší zádrhel. Miroslav Macek je známý tím, že rád vaří luxusní jídla z luxusních surovin (a pak se touto svou činností chlubí na Facebooku). Někdo by ho označil za gurmeta, jiný za snoba. Ve své knize tuto svou zálibu projevuje v plné palbě. Postavy zmiňují všemožné drahé suroviny a obvykle je jmenují vzletnými francouzskými názvy. A to i postavy, od kterých to prostě nečekáte. Nebo vám přijde normální, že zahradnice večeří drahé hřebenatky a k tomu si dopřává moselské víno? Ve světě Miroslava Macka to je běžné a tak nějak přirozené. Tak si nejsem jistý, jestli tohle bude fungovat s těmi převzatými vtipy.

Mimochodem, Macek se ani nesnaží předstírat, že kniha nemá se Saturninem nic společného. Vzpomínáte si na Jirotkova Milouše, že? Floutka, který si brousí zuby na půvabnou Barboru, na kterou si dělá zálusk i hlavní hrdina, který se ho pak díky tomu rozhodne, prostřednictvím Saturnina, pronásledovat. Tak přesně to se děje i v této knize. Jen se ta postava nejmenuje Milouš, ale Ludínek.

Nemohu říct, že bych se u knihy ani jednou neusmál. Některé příhody byly milé a proto knize dávám jednu pomyslnou hvězdičku. Bojím se, že tuto knihu příští týdny uvidím v žebříčcích bestselleru. Možná je ale taková doba, nevím. Příští humoristikou knihu od Miroslava Macka si ale rozhodně nepřečtu.

Autor: Miroslav Macek
Vydalo nakladatelství XYZ
Pokud se chcete přesvědčit sami, knihu si kupte na https://www.albatrosmedia.cz/tituly/46546705/ona-oni-a-ja-aneb-vychovatelem-snadno-a-rychle/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.