Přeskočit na hlavní obsah

Chcete zničit knižní trh? Nakupujte v levných e-shopech

V době srovnávačů scen je nakupování knih krásné. Odpoledne při cestě ze školy či z práce se zastavíte v tom krásném knihkupectví na rohu, abyste se podívali, co tam mají nového. Necháte si od prodavače, nebo dokonce od knihkupce poradit, a pak jdete domů, a knihu si objednáte z nejlevnějšího e-shopu, který najdete.


Milý čtenáři,

mám pro Tebe důležitou zprávu. To, co jsi právě udělal Ti možná ušetřilo pár desítek korun, ale přispěl jsi tím k zániku trhu s knihami, jak ho dnes známe. Zkusím vysvětlit proč.

Obvyklý rabat prodejce knih se pohybuje kolem 30% (tento údaj berte s rezervou, ale zjednodušeně se to říct dá). Rabat pokryje jeho náklady a v optimálním případě by mu mělo i něco zůstat (říká se tomu zisk). Možná vás to překvapí, ale prodej knih (ani vydávání) není charitativní činnost, ale byznys jako každý jiný.

Jenže, jako každý jiný byznys, i zde panují tvrdé podmínky a ostré lokte. E-shopy se snaží čtenáře dostat na svou stranu, a jediný nástroj, který umí používat je cena. Často tak jdou na hranici toho rabatu, o kterém jsem mluvil, a někdy dokonce i za něj. Smí se to? Nevím. Děje se to? Ale ovšem.

Vy jako čtenář tak máte knihu levněji a jste rádi, že jste něco ušetřili. Prima. Ale ten knihkupec, který má nepoměrně vyšší náklady na provoz svého kamenného obchodu, a který si nemůže dovolit dávat takové slevy (však víte, že v knihkupectví se prodává za doporučené ceny stanovené nakladatelem) právě přišel o zákazníka. A čím víc takových zákazníků mu ubyde, tím větší je pravděpodobnost, že až se budete chtít příště po cestě domů u něj zastavit, najdete tam vietnamské bistro, nebo směnárnu.

Samozřejmě. Jistě. Jasně. Každý si může knihy kupovat, kde chce. Nikdo nikomu nemůže v tomto směru nic přikázat – ani zakázat. Měli byste si ale uvědomit, kam toto konání povede. Co se i díky vám stane. Dokud nebude podobné konání zakázáno (tedy – dokud neprojde parlamentem zákon, který stanoví maximální možnou slevu), budou tyto levné e-shopy dál parazitovat.

Až si příště na Heuréce (nebo někde jinde) necháte srovnat cenu knihy na e-shopech, myslete na knihkupce, kterého máte rádi. Potřebuje vás.

Komentáře

 1. Moc smutný článek, ale obávám se, že to je prostě vývoj trhu. Lidé často chodí do kamenných obchodů věci si pouze prohlédnout, knížky prolistovat, voňavky očichat, elektroniku vyzkoušet a pak... jdou na srovnávač cen.
  Děje se to tak ve všech oborech... pamatujete kolik malých krámků s potravinami bylo ve Vašem městě? A kde jsou dnes?
  Nemá smysl bereč a je třeba se bránit.... právě třeba tím, že knihkupec ve svém knihkupectví např. zřídí malou kavárnu, kde lidem bude dobře, bude pořádat semináře a další činnosti.

  OdpovědětVymazat
 2. Nechápu, proč je použito slovo parazitovat. Jak e-shopy parazitují? Celkově je článek trochu mimo mísu. Nakupováním na e-shopu knižní trh určitě nezničíme, možná změníme. Mně osobně např. připadá skoro horší nakupovat v supermarketech typu Dobrovský nebo Luxor. Tlačí hlavně mainstream a tituly, které jim zaplatili za reklamu nebo jsou "jejich". Prodavači se navíc dost často neorientují. Kupujte dobré knížky, to je mnohem důležitější to, kde je kupujete.

  OdpovědětVymazat
 3. A co když se v knihkupectví nezastavím, přečtu si na internetu recenzi a pak si knihu objednám? To jsem taky přispěl k zániku?

  Povím vám příběh. Nedávno jsem v knihkupectví byl (v tom samém, kde jsem posledně musel prodavačce hláskovat "Austenová", protože nevěděla, kdo to je a jak se to píše). Vybral jsem si knihu a na telefonu jsem si ověřil, že na internetu stojí ne o "pár desítek korun", ale o sto korun méně. Sto korun rozdíl. Na jedné knize. A to nebyla žádná výpravná publikace za tisícovku, ale normální třistastránková knížka. Podle článku bych měl tedy zaplatit o sto korun víc, aby chudák knihkupec nemusel zavřít krám. Tomuhle já říkám charita.

  Ovšem příběh pokračuje. Vybral jsem si tři knihy, šel jsem domů a na internetu jsem hledal, kde knihy objednat. A víte, kde to bylo nakonec nejvýhodnější? V e-shopu toho samého knihkupectví, ze kterého jsem právě přišel. Úspora cca 250 Kč, vyzvednutí na pobočce zdarma. Takže to knihkupectví parazituje samo na sobě?

  Ne, počkejte, už chápu. To byl zlý řetězec. Vy myslíte malá zapadlá knihkupectvíčka, kde můžu hodiny diskutovat se stařičkým knihkupcem o tom, jak knižní trh už není, co bejval.

  OdpovědětVymazat
 4. Je to pekna myslenka, vzhledem k tomu kolik knih prectu, koupim jich relativne malo, zato v drtive vetsine rovnou tam kde si je prolistovavam, Academia na Narodni nebo Kosmas v Perlovce jsou me oblibene zastavky. Dost casto slintam kdyz mijim knihkupectvi KAVKA v Krocinove ulici, ale je pravda, ze jsem tam poridila jen jednu knihu, kdyz meli nejakej vyprodej. Ostatni zdroje jsou knihovna, knihovna a nebo tatinek, ktery knihy kupuje v Martinusu, ktery je mezi vsemi lowcost e-shopy tak nejak sympaticky. Kdyz jsem si kupovala knihu od Joty primo od nakladatelstvi, tak jsem trochu vahala, protoze cena byla opravdu vyssi. Ale chapu, ze neni lehky odolat slevam a o dost nizsim cenam, zvlast kdyz clovek nevydelava majlant..

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte