Přeskočit na hlavní obsah

Chimamanda Ngozi Adichie: Amerikána

Na literatuře mne vždy nejvíce bavily knihy se silnými příběhy. Ty považuju za potřebný základ jakékoliv dobré knihy. Kniha bez příběhu, to je pro mě jako polévka bez soli. Najíst se z ní můžete, ale nepochutnáte si. V nakladatelství HOST před krátkou dobou vyšla kniha, jejíž příběh patří v současné beletrii mezi ty nejsilnější.

Jmenuje se Amerikána a napsala ji nigerijská autorka (žijící ve Spojených státech) s těžko zapamatovatelným jménem Chimamanda Ngozi Adichie. Je to kniha, se kterou budete rádi trávit čas a jak se budete blížit k závěru, budete toho litovat.

Osa příběhu se točí kolem dvou postav, kteří se jmenují Ifemelu a Obinze. Pocházejí z Nigérie, která v tu dobu zrovna není nejpříjemnější místo k životu a ti dva k sobě začínají cítit silné pouto. Ifemelu uteče do USA, ale Obinze takové štěstí nemá. Uchyluje se do Londýna, kde žije v podsvětí, ale jejich cesty se o několik let později spojí.

Není to ale jenom tento příběh, který knihu vystřeluje do nebes. Zajímavé jsou také postřehy o rasismu v dnešní Americe a o tom, jakou podobu může mít. Dozvíte se o životě v černošských komunitách, ale také o tom, jak se žije v demokratické Nigérii.

Toto všechno ale stojí určitou míru čtenářské pozornosti. Není to kniha, kterou byste mohli číst kdekoliv. Ta kniha chce svůj čas, klidné místo někde v kavárně, kde vás nic nebude rušit. Věnovat té knize péči se vyplatí, protože se vám odmění velkým zážitkem.

Jsou témata, která literatura potřebuje a rasismus mezi ně nesporně patří. Je to nastavené zrcadlo společnosti, která se nechová vůči všem lidem stejně. Chimamanda Ngozi Adichie (ne, to jméno se opravdu nedá zapamatovat...) se se svou knihou Amerikána dostala mezi světové spisovatelské celebrity a pomohla tak americké, ale vlastně i celosvětové společnosti trochu pootevřít oči.

Kéž by se to povedlo i u nás.

Knihu k recenzi jsem získal díky spolupráci s e-shopem www.megaknihy.cz

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte