Přeskočit na hlavní obsah

Kam v Praze pro knihy?

S koncem oblíbeného knihkupectví v Kaprově ulici se objevovaly výkřiky o tom, jak mizí tradiční knihkupectví a jak už pomalu není kam chodit pro knihy. Tak jsem se rozhodl dát dohromady pár tipů. Další, ty vaše, uvítám v komentářích pod článkem či na sociálních sítích.


Knižní sítě? 

Jasně, do knižních hypermarketů nechodíme úplně rádi. Mám pro ně pochopení, protože i ony mají svou roli na knižním trhu. Jenže mi tam chybí prostředí blízkosti a empatie. Když vím, kterou knihu chci, tak si do Neoluxoru zajdu. Ale tento článek je o lidech, které mají potřeby trochu jiné. Chceme si popovídat s prodavačem, v ideálním případě s knihkupcem. Máme rádi tu atmosféru malých krámků, máme rádi tu knižní kulturu, kterou v knižních hypermarketech nenacházíme. Přesto je ale knižní síť, kterou mám rád velice a do jejich obchodů chodím. Je to síť knihkupectví Kosmas. V Praze konkrétně v Perlové ulici (jsou i další, ale tuto mám vyzkoušenou a mohu ji doporučit). V prodejně v Perlové pracují lidé, kteří knihám rozumí. Zeptáte se, poradí. Necítíte se jako v továrně, kde vám knihu donesou na běžícím pásu. Pokud tedy netrváte na tom, že budete chodit do nezávislého knihkupectví, toto je rozhodně dobrá volba. 

Centrum Prahy

Poté, co skončil Fišer v Kaprovce (dočasně, bude se stěhovat do Rybné, ale pár měsíců to potrvá) se pozornost stočí na z mého pohledu tři nejlepší knihkupectví v centru města. To první najdete ve Spálené ulici hned naproti Tescu. Jmenuje se Aurora a funguje na místě dávné pobočky nakladatelství Mladá Fronta, která skončila někdy kolem roku 2005. Aurora byla dříve v Opletalově ulici (hned naproti zadnímu vchodu do Luxoru), ale zde ve Spálené jí to sluší víc. Příjemné knihkupectví s příjemnou obsluhou. A hned vedle, podobně jako v Opletalově, najdete velmi solidní antikvariát, kde mají prakticky vše od levného „čtiva“ (za tento výraz se budu muset řádně vyzpovídat) až po vzácné tisky. 

Ale možná, že je na vás i Aurora moc komerční. V takovém případě se vydejte rovně po Spálené směrem na Karlovo náměstí a zahněte do Ostrovní. Najdete tam knihkupectví Ostrov a myslím, že odtud neodejdete s prázdnou. Milý pán, který ví, co prodává si s vámi popovídá a vy si všimnete, že zde jaksi chybí největší komerční trháky. Možná tam někde jsou, ale rozhodně je nevystavuje a rozhodně na nich nestaví svou propagaci. Je to prostě knihkupectví malých nakladatelů, jejichž produkce se v knižních hypermarketech ztrácí jak zrnko písku na Sahaře. 

Ale ještě jedno knihkupectví v této části města byste měli znát. Najdete ho u Karlova náměstí, konkrétně v Trojanově ulici a jmenuje se Rekomando. Když jsem tam přišel poprvé, cítil jsem zvláštní pocit mezi nadšením a nejistotou. Něco jako když vejdete do knihkupectví, které vede Bernard Black. Rekomando je ale ve skutečnosti malý, milý krámek s milými lidmi za pokladnou. Je to knihkupectví, kde se necítíte ztraceni, ale naopak obklopeni tím, co máte rádi. 

Dál od centra

V končinách, které jsou od centra vzdálené se pohybuji jen minimálně, ale i zde se pochopitelně dají koupit dobré knihy v dobrých knihkupectvích. Psal jsem již o Kosmasu, který nedávno akvíroval knihkupectví Letná, které najdete na Miladě Horákové hned u Strossmayerova náměstí. Teď je tedy již ve známých, červených firemních barvách, ale stále je to knihkupectví, kam je radost chodit. 

Když se dostanete na Jiřího z Poděbrad a přestanete se kochat krásným Plečnikovým kostelem, najděte si zde Vinohradské knihkupectví. Pokud zrovna civíte na chrám, máte ho za zády po levé straně. Ten krám zrovna nemá žádný kouzelný „spirit“, ale je příjemné, že i na tomto místě vzniklo, a zjevně zatím funguje, knihkupectví které za sebou nemá žádnou velkou distribuční síť. To mě prostě potěšilo. 

Zmínit musím ještě Vršovické knihkupectví (kousek od  Bohemky v Moskevské ulici) a pak samozřejmě mediálně známého knihkupce z Nuslí - ten má svůj obchod v Čestmírově ulici - za rohem náměstí Bratří Synků (prostě u Synkáče). Ten druhý je známý svým příběhem. Před pár měsíci mu hrozil krach – tramvajová trať vedoucí kolem jeho obchodu se rekonstruovala a on přišel o značnou část zákazníků. Ale jeho příběh se povedlo medializovat a lidé si k němu zase našli cestu. A to také proto, že pan Sekula, jak se jmenuje, je známý knižní odborník, dovede vám prodat přesně to, co potřebujete a chcete. Tato dvě knihkupectví zmiňuju proto, že i na periferii se může dařit dobrým knihám a věřím, že podobné oázy lze najít v každé čtvrti v Praze. 

Tento článek neměl ambici vyjmenovat všechna nezávislá knihkupectví v Praze, vyjmenoval jsem jen ta, které znám a které navštěvuji. Pokud jste na komiksy a scifi-fantasy, určitě znáte Wales (Nusle) nebo Krakatit (Jungmannova). Pokud máte rádi umělecké knihy, není vám cizí ArtMap ve Vojtěšské nebo PageFive na Letné. Těch možností je hodně a každý si umí vybrat. 

Nemusíme chodit do knižních hypermarketů, když nechceme. Někdy je to pohodlnější. Tímto článkem jsem jen nám všem chtěl připomenout, že s (dočasným) koncem jednoho slavného knihkupectví jsme o možnost kupovat knihy na milém místě nepřišli.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Chcete zničit knižní trh? Nakupujte v levných e-shopech

V době srovnávačů scen je nakupování knih krásné. Odpoledne při cestě ze školy či z práce se zastavíte v tom krásném knihkupectví na rohu, abyste se podívali, co tam mají nového. Necháte si od prodavače, nebo dokonce od knihkupce poradit, a pak jdete domů, a knihu si objednáte z nejlevnějšího e-shopu, který najdete.

Angela Marsons: Bez tužky a papíru mi to nepíše

Detektivek a thrillerů dnes vychází tolik, že to už jeden nestíhá. Málokdy se mi ale podaří objevit něco, co mě téměř doslova porazí na zem. Po dočtení první knihy Angely Marsons jsem tento pocit zažil. Její knihy, to je směs klasické detektivky a společenského thrilleru. Výborně napsané postavy jsou samozřejmost – a to jak postavy kladné, tak postavy záporné. Angela Marsons dovede psát tak poutavě, že vás donutí knihu odložit až s posledním slovem. Popisuje těžká témata; nevyhýbá se ani těm, které mohou působit citovou újmu. Na konci máte ale vždy pocit, že jste četli něco velkého.


Anna Cima: Probudím se na Šibuji (recenze)

Každý mladý český debut zaslouží náležitou pozornost, protože jsem měl dlouho pocit, že česká literatura uvízla na mrtvém bodě. Buď se autoři, o kterých vůbec stojí za to mluvit, věnovali minulosti, a nebo byly jejich knihy skvělé po formální stránce, ale tak nějak to nemělo příběh, myšlenku. Anna Cima napsala knihu, která má všechno, co má dobrá kniha mít. Téměř všechno.