Přeskočit na hlavní obsah

Kam v Praze pro knihy?

S koncem oblíbeného knihkupectví v Kaprově ulici se objevovaly výkřiky o tom, jak mizí tradiční knihkupectví a jak už pomalu není kam chodit pro knihy. Tak jsem se rozhodl dát dohromady pár tipů. Další, ty vaše, uvítám v komentářích pod článkem či na sociálních sítích.


Knižní sítě? 

Jasně, do knižních hypermarketů nechodíme úplně rádi. Mám pro ně pochopení, protože i ony mají svou roli na knižním trhu. Jenže mi tam chybí prostředí blízkosti a empatie. Když vím, kterou knihu chci, tak si do Neoluxoru zajdu. Ale tento článek je o lidech, které mají potřeby trochu jiné. Chceme si popovídat s prodavačem, v ideálním případě s knihkupcem. Máme rádi tu atmosféru malých krámků, máme rádi tu knižní kulturu, kterou v knižních hypermarketech nenacházíme. Přesto je ale knižní síť, kterou mám rád velice a do jejich obchodů chodím. Je to síť knihkupectví Kosmas. V Praze konkrétně v Perlové ulici (jsou i další, ale tuto mám vyzkoušenou a mohu ji doporučit). V prodejně v Perlové pracují lidé, kteří knihám rozumí. Zeptáte se, poradí. Necítíte se jako v továrně, kde vám knihu donesou na běžícím pásu. Pokud tedy netrváte na tom, že budete chodit do nezávislého knihkupectví, toto je rozhodně dobrá volba. 

Centrum Prahy

Poté, co skončil Fišer v Kaprovce (dočasně, bude se stěhovat do Rybné, ale pár měsíců to potrvá) se pozornost stočí na z mého pohledu tři nejlepší knihkupectví v centru města. To první najdete ve Spálené ulici hned naproti Tescu. Jmenuje se Aurora a funguje na místě dávné pobočky nakladatelství Mladá Fronta, která skončila někdy kolem roku 2005. Aurora byla dříve v Opletalově ulici (hned naproti zadnímu vchodu do Luxoru), ale zde ve Spálené jí to sluší víc. Příjemné knihkupectví s příjemnou obsluhou. A hned vedle, podobně jako v Opletalově, najdete velmi solidní antikvariát, kde mají prakticky vše od levného „čtiva“ (za tento výraz se budu muset řádně vyzpovídat) až po vzácné tisky. 

Ale možná, že je na vás i Aurora moc komerční. V takovém případě se vydejte rovně po Spálené směrem na Karlovo náměstí a zahněte do Ostrovní. Najdete tam knihkupectví Ostrov a myslím, že odtud neodejdete s prázdnou. Milý pán, který ví, co prodává si s vámi popovídá a vy si všimnete, že zde jaksi chybí největší komerční trháky. Možná tam někde jsou, ale rozhodně je nevystavuje a rozhodně na nich nestaví svou propagaci. Je to prostě knihkupectví malých nakladatelů, jejichž produkce se v knižních hypermarketech ztrácí jak zrnko písku na Sahaře. 

Ale ještě jedno knihkupectví v této části města byste měli znát. Najdete ho u Karlova náměstí, konkrétně v Trojanově ulici a jmenuje se Rekomando. Když jsem tam přišel poprvé, cítil jsem zvláštní pocit mezi nadšením a nejistotou. Něco jako když vejdete do knihkupectví, které vede Bernard Black. Rekomando je ale ve skutečnosti malý, milý krámek s milými lidmi za pokladnou. Je to knihkupectví, kde se necítíte ztraceni, ale naopak obklopeni tím, co máte rádi. 

Dál od centra

V končinách, které jsou od centra vzdálené se pohybuji jen minimálně, ale i zde se pochopitelně dají koupit dobré knihy v dobrých knihkupectvích. Psal jsem již o Kosmasu, který nedávno akvíroval knihkupectví Letná, které najdete na Miladě Horákové hned u Strossmayerova náměstí. Teď je tedy již ve známých, červených firemních barvách, ale stále je to knihkupectví, kam je radost chodit. 

Když se dostanete na Jiřího z Poděbrad a přestanete se kochat krásným Plečnikovým kostelem, najděte si zde Vinohradské knihkupectví. Pokud zrovna civíte na chrám, máte ho za zády po levé straně. Ten krám zrovna nemá žádný kouzelný „spirit“, ale je příjemné, že i na tomto místě vzniklo, a zjevně zatím funguje, knihkupectví které za sebou nemá žádnou velkou distribuční síť. To mě prostě potěšilo. 

Zmínit musím ještě Vršovické knihkupectví (kousek od  Bohemky v Moskevské ulici) a pak samozřejmě mediálně známého knihkupce z Nuslí - ten má svůj obchod v Čestmírově ulici - za rohem náměstí Bratří Synků (prostě u Synkáče). Ten druhý je známý svým příběhem. Před pár měsíci mu hrozil krach – tramvajová trať vedoucí kolem jeho obchodu se rekonstruovala a on přišel o značnou část zákazníků. Ale jeho příběh se povedlo medializovat a lidé si k němu zase našli cestu. A to také proto, že pan Sekula, jak se jmenuje, je známý knižní odborník, dovede vám prodat přesně to, co potřebujete a chcete. Tato dvě knihkupectví zmiňuju proto, že i na periferii se může dařit dobrým knihám a věřím, že podobné oázy lze najít v každé čtvrti v Praze. 

Tento článek neměl ambici vyjmenovat všechna nezávislá knihkupectví v Praze, vyjmenoval jsem jen ta, které znám a které navštěvuji. Pokud jste na komiksy a scifi-fantasy, určitě znáte Wales (Nusle) nebo Krakatit (Jungmannova). Pokud máte rádi umělecké knihy, není vám cizí ArtMap ve Vojtěšské nebo PageFive na Letné. Těch možností je hodně a každý si umí vybrat. 

Nemusíme chodit do knižních hypermarketů, když nechceme. Někdy je to pohodlnější. Tímto článkem jsem jen nám všem chtěl připomenout, že s (dočasným) koncem jednoho slavného knihkupectví jsme o možnost kupovat knihy na milém místě nepřišli.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.