Přeskočit na hlavní obsah

Kam v Praze pro knihy?

S koncem oblíbeného knihkupectví v Kaprově ulici se objevovaly výkřiky o tom, jak mizí tradiční knihkupectví a jak už pomalu není kam chodit pro knihy. Tak jsem se rozhodl dát dohromady pár tipů. Další, ty vaše, uvítám v komentářích pod článkem či na sociálních sítích.


Knižní sítě? 

Jasně, do knižních hypermarketů nechodíme úplně rádi. Mám pro ně pochopení, protože i ony mají svou roli na knižním trhu. Jenže mi tam chybí prostředí blízkosti a empatie. Když vím, kterou knihu chci, tak si do Neoluxoru zajdu. Ale tento článek je o lidech, které mají potřeby trochu jiné. Chceme si popovídat s prodavačem, v ideálním případě s knihkupcem. Máme rádi tu atmosféru malých krámků, máme rádi tu knižní kulturu, kterou v knižních hypermarketech nenacházíme. Přesto je ale knižní síť, kterou mám rád velice a do jejich obchodů chodím. Je to síť knihkupectví Kosmas. V Praze konkrétně v Perlové ulici (jsou i další, ale tuto mám vyzkoušenou a mohu ji doporučit). V prodejně v Perlové pracují lidé, kteří knihám rozumí. Zeptáte se, poradí. Necítíte se jako v továrně, kde vám knihu donesou na běžícím pásu. Pokud tedy netrváte na tom, že budete chodit do nezávislého knihkupectví, toto je rozhodně dobrá volba. 

Centrum Prahy

Poté, co skončil Fišer v Kaprovce (dočasně, bude se stěhovat do Rybné, ale pár měsíců to potrvá) se pozornost stočí na z mého pohledu tři nejlepší knihkupectví v centru města. To první najdete ve Spálené ulici hned naproti Tescu. Jmenuje se Aurora a funguje na místě dávné pobočky nakladatelství Mladá Fronta, která skončila někdy kolem roku 2005. Aurora byla dříve v Opletalově ulici (hned naproti zadnímu vchodu do Luxoru), ale zde ve Spálené jí to sluší víc. Příjemné knihkupectví s příjemnou obsluhou. A hned vedle, podobně jako v Opletalově, najdete velmi solidní antikvariát, kde mají prakticky vše od levného „čtiva“ (za tento výraz se budu muset řádně vyzpovídat) až po vzácné tisky. 

Ale možná, že je na vás i Aurora moc komerční. V takovém případě se vydejte rovně po Spálené směrem na Karlovo náměstí a zahněte do Ostrovní. Najdete tam knihkupectví Ostrov a myslím, že odtud neodejdete s prázdnou. Milý pán, který ví, co prodává si s vámi popovídá a vy si všimnete, že zde jaksi chybí největší komerční trháky. Možná tam někde jsou, ale rozhodně je nevystavuje a rozhodně na nich nestaví svou propagaci. Je to prostě knihkupectví malých nakladatelů, jejichž produkce se v knižních hypermarketech ztrácí jak zrnko písku na Sahaře. 

Ale ještě jedno knihkupectví v této části města byste měli znát. Najdete ho u Karlova náměstí, konkrétně v Trojanově ulici a jmenuje se Rekomando. Když jsem tam přišel poprvé, cítil jsem zvláštní pocit mezi nadšením a nejistotou. Něco jako když vejdete do knihkupectví, které vede Bernard Black. Rekomando je ale ve skutečnosti malý, milý krámek s milými lidmi za pokladnou. Je to knihkupectví, kde se necítíte ztraceni, ale naopak obklopeni tím, co máte rádi. 

Dál od centra

V končinách, které jsou od centra vzdálené se pohybuji jen minimálně, ale i zde se pochopitelně dají koupit dobré knihy v dobrých knihkupectvích. Psal jsem již o Kosmasu, který nedávno akvíroval knihkupectví Letná, které najdete na Miladě Horákové hned u Strossmayerova náměstí. Teď je tedy již ve známých, červených firemních barvách, ale stále je to knihkupectví, kam je radost chodit. 

Když se dostanete na Jiřího z Poděbrad a přestanete se kochat krásným Plečnikovým kostelem, najděte si zde Vinohradské knihkupectví. Pokud zrovna civíte na chrám, máte ho za zády po levé straně. Ten krám zrovna nemá žádný kouzelný „spirit“, ale je příjemné, že i na tomto místě vzniklo, a zjevně zatím funguje, knihkupectví které za sebou nemá žádnou velkou distribuční síť. To mě prostě potěšilo. 

Zmínit musím ještě Vršovické knihkupectví (kousek od  Bohemky v Moskevské ulici) a pak samozřejmě mediálně známého knihkupce z Nuslí - ten má svůj obchod v Čestmírově ulici - za rohem náměstí Bratří Synků (prostě u Synkáče). Ten druhý je známý svým příběhem. Před pár měsíci mu hrozil krach – tramvajová trať vedoucí kolem jeho obchodu se rekonstruovala a on přišel o značnou část zákazníků. Ale jeho příběh se povedlo medializovat a lidé si k němu zase našli cestu. A to také proto, že pan Sekula, jak se jmenuje, je známý knižní odborník, dovede vám prodat přesně to, co potřebujete a chcete. Tato dvě knihkupectví zmiňuju proto, že i na periferii se může dařit dobrým knihám a věřím, že podobné oázy lze najít v každé čtvrti v Praze. 

Tento článek neměl ambici vyjmenovat všechna nezávislá knihkupectví v Praze, vyjmenoval jsem jen ta, které znám a které navštěvuji. Pokud jste na komiksy a scifi-fantasy, určitě znáte Wales (Nusle) nebo Krakatit (Jungmannova). Pokud máte rádi umělecké knihy, není vám cizí ArtMap ve Vojtěšské nebo PageFive na Letné. Těch možností je hodně a každý si umí vybrat. 

Nemusíme chodit do knižních hypermarketů, když nechceme. Někdy je to pohodlnější. Tímto článkem jsem jen nám všem chtěl připomenout, že s (dočasným) koncem jednoho slavného knihkupectví jsme o možnost kupovat knihy na milém místě nepřišli.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

O burácejícím rachotu hroutícího se mramorového pomníku

Kniha Jana Nováka Kundera: Český život a doba, kterou letos společným úsilím vydali nakladatelství Paseka a Argo, způsobila menší výbuch na české literárně-kritické scéně. První recenze a zasvěcené soudy se stihly objevit ještě předtím, než kniha vyšla. Stovky stran popsaných těmi, kteří mají na knihu silný názor a kteří se v podstatě rozdělili do dvou skupin: Ti, kteří knihu a autora hájili a ti, kteří na knize nenechali suchou jedinou nit ve všité záložce. 
Aniž by mne osoba Milana Kundery kdovíjak zajímala (a to ani po stránce literární, ani po stránce všeobecné), dostal jsem neodbytnou chuť si knihu přečíst. Dal jsem si záležet, stránku po stránce jsem četl pečlivě a soustředěně, abych si mohl udělat názor sám. 
Tento text začnu jinak, než jak jsem zvyklý psát knižní recenze. Začnu psát o tom, co mě na knize štvalo a o čem jsem přesvědčený, že knize uškodilo. Není toho úplně málo.

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance

Napsat kritickou knihu o Miloši Zemanovi je terno. Nemusíte se ani moc snažit a úspěch máte zaručený. Odpůrců současného českého prezidenta je dost a vy si tak můžete být jisti, že kniha bude dominovat žebříčku prodejnosti. Ale když jste „přední český investigativní novinář“, měli byste mít poněkud vyšší ambici.Jaroslav Kmenta sám o sobě na zadním přebalu knihy Rudý Zeman (kterou si vydal sám) píše: „Patří k nejvýraznějším osobnostem české investigativní žurnalistiky“. Pokud má o sobě někdo tak vysoké mínění, měl by to také prokázat. Investigativy je v Rudém Zemanu pomálu – a to ještě to, co Kmenta vyprávěl stojí na velmi nejisté vodě.

Drtivá většina knihy – celých 16 ze 17 kapitol – totiž Kmenta posbíral z již publikovaných materiálů. Ať už svých, nebo jiných novinářů. Popisuje známé i téměř pozapomenuté kauzy, které tvořily rámec Zemanovy politické kariéry. Více méně jde lineárně, takže se dostaneme od kauzy Bamberk přes Olovo k výprasku v prezidentské volbě v roce 2003 až po finan…