Knihu vydáme, ale nejdříve ji zaplaťte

Mám rád crowdfunding jako nástroj, jak podpořit malé, nezávislé projekty. V poslední době se nám tu ale rozmáhá takový nešvar: financování knih tímto způsobem. Po Martinovi Reinerovi, který vlastní úspěšné vydavatelství o peníze předem žádalo Argo.
Tento post z obrázku mi zvedl mandle. "Atapana potřebuje vaši pomoc, aby mohla vyjít opravdu výpravná kniha o jeho neuvěřitelných cestách mezi Indiány, je třeba úspěšně vybrat dostatek peněz." 

No já nevím, dřív bylo zvykem, že nakladatelství prostě knihu vydalo a pak se čekalo, jak bude úspěšná. Je to riskantní? No ovšem, jako jakékoliv jiné podnikání. Ale takové nakladatelství se pak musí snažit, aby knihu prodalo. Říkal se tomu marketing, co si tak pamatuju.

Ale dnes je nová doba. Dnes se nejdříve vyberou peníze a když jich bude sdostatek, tak to vydáme. Není to poprvé, co se toto děje u velkého, zavedeného nakladatelství. Před nedávnem to udělalo nakladatelství Dokořán s knihou Jíst zvířata.

Mění se tedy knižní byznys jako takový? Já naprosto chápu, když to dělá malý, nezávislý nakladatel, nebo když to dělá začínající autor. Ale Argo patří k předním českým nakladatelstvím. Patří k tomu dramaturgický plán, ediční plán, určitá filozofie nakladatelství. To všechno se ale crowdfundigem stírá. "Vydáme jen to, co si zaplatíte," říká nám nakladatel.

Argo má i nadále dramaturgii a má i nadále svůj vlastní ediční plán. I nadále se tedy spoléhá na dobré oko svých redaktorů a na cit při vybírání knížek. Každý podobný pokus zaběhnutý model změnit ale může změnit celé chování byznysu jako takového. Žádné ediční plány, žádná dramaturgie. Vydáme to, co budete chtít.


Komentáře

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

František Šmehlík: Šelma (recenze)