Přeskočit na hlavní obsah

Z pekla (recenze)

Po dvanácti letech znovu vyšel komiks Z pekla Alana Moora a Eddieho Campbella. Kniha, která byla beznadějně rozebraná, patří k základním dílům moderního grafického románu. Neodolal jsem tužbě zjistit, jestli je ta pověst zasloužená, nebo ne.

Komiksový svět má asi málo větších legend než Alana Moora. Ten je podepsaný pod takovými díly, jako V jako Vendeta, Strážci nebo Liga výjimečných. Pokud někdo podává svou prací nepopiratelný důkaz o tom, že komiks nemusí být pouze pro děti, je to právě Moore. Možná i díky němu se komiksům začalo říkat grafický román, což je ovšem pouze má domněnka, kterou nemám podepřenou žádným argumentem.

Grafický román “Z pekla” se odehrává za časů královny Viktorie na konci devatenáctého století. Těžiště příběhu je na ulici. Tam, kde prostitutky loví „třípencové“ klienty, aby měly peníze na jídlo a ubytování. Není to ale pouze svět lůzy, na který se zaměřila autorova pozornost. Důležitou roli v příběhu má i společenská smetánka, a to dokonce z nejvyšších pater anglické společnosti, respektive z patra úplně nejvyššího. Hrdina příběhu (přestože slovo “hrdina” v tomto případě je hodně, hodně mimo) je jistý William Withey Gull, lékař, kterého si anglická královna pozve, aby pomohl uchovat čest královské rodiny. Jak se dočtete v anotaci, příběh je o Jacku Rozparovači, z čehož si moudrý čtenář této recenze odvodí, koho autor románu za Rozparovače považuje.

Teď se možná chytáte za hlavu, že jsem vám tu vyžvanil spoiler, ale není to tak. Totiž: pointa knihy není v tom, kdo vraždí bezbranné prostitutky, to se ostatně dozvíte hned na začátku. Pointa je v motivaci, v účelu toho celého běsnění. Dozvíte se také něco o historii Londýna (v páté kapitole, která je však spíš nudná, než záživná, na druhou stranu to dá celému příběhu novou vrstvu) a už nikdy toto město neuvidíte ve stejném světle, jako předtím.

Mé první dojmy při otevření knihy byly takové, že to bude hodně temná jízda. A to jsem ještě netušil, jak moc. Nejde jen o to, že sám příběh je temnota sama, ale pomáhají tomu
i Campbellovy kresby. Na první pohled mě vůbec nezaujaly, připomínaly spíš črty (navíc černobílé) než komplexní kresbu. Ale po čase jsem si uvědomil, jak mě právě tento styl přenesl do uliček pekelného Londýna. Na některých panelech je vidět, že kresba musela dát hodně práce, jakkoliv na první pohled vypadá jednoduše.

Co mi při čtení vadilo, byla velikost písmen na některých panelech. Dostalo se mi vysvětlení, že do hotových layoutů (“bublin”) bylo potřeba napasovat český text včetně diakritiky, který zabírá více místa, než anglický originál. Zní to logicky, nicméně čtenářský komfort tato skutečnost moc nezlepší. Připravte se na to, že místy budete, při jisté dávce nadsázky, potřebovat lupu.

Je to ale jen malá vada na kráse, ta je totiž jinak nesmírná a z grafického románu Z pekla jsem nadšený jako naposledy z Mause (a to už bude jedenáct let). Dostalo se mi rady, abych si po dočtení každé kapitoly nastudoval dodatky vzadu - jsou skutečně fenomenální. Nejen, že pomáhají pochopit načrtnuté souvislosti z panelů, ale osvětlují celý dobový i vědecký kontext. Jsou skutečně důležité a jsem rád, že jsem si je nenechal až nakonec. Doporučuji vám totéž.

Přestože v románu Z pekla sledujeme jen jednu teorii o tom, kdo vlastně Jack Rozparovač je, nakonec to není tak důležité. Důležitější je příběh, který Alan Moore vymyslel, a který má vyfutrovaný logicky vypadajícími argumenty. Příběh ale obstojí, ať už tehdy ve Whitechapel vraždil kdokoliv. Je to příběh temný, až hororový. Uspokojí každého, kdo má rád prostředí viktoriánského Londýna, stejně jako toho, kdo touží po napětí s přesahem. Přesah je tu totiž hned do několika žánrů: Z pekla je současně detektivka, horor a templářský průvodce Londýnem.

Hodnocení: 90%

Autoři: Alan Moore a Eddie Campbell

Přeložil: Viktor Janiš

Vydal: BB/art

Koupit si ji můžete zde, za recenzní výtisk pěkně děkuji nakladatelství BB/art.Komentáře

  1. První české vydání Z pekla je jeden z pokladů mojí knihovny (IMHO má i hezčí obálku než vydání aktuální). Jestli tě chytnul Moore a zároveň víceméně začínáš s komiksy, dej šanci i Lize výjimečných (přinejmenším prvnímu dílu), nebo Top 10 (ten díkybohu nezfilmovali... on se Moore kvůli adaptacím svých knih prý vždycky strašně vzteká. Ne že bych ho nechápala.. )

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte