Přeskočit na hlavní obsah

Šantaram (recenze)


Exotické a drsné prostředí Indie jako kulisa pro román pátrající po smyslu života? To už tu mnohokrát bylo, ne? Možná ano, ale zatím jsem neviděl knihu, ve které bych našel tolik emocí a důvodů k přemýšlení, jako v té, o které je tato recenze. Kniha se jmenuje Šantaram a hned v perexu vám musím říct, že je mimořádná a nezapomenutelná.

Těžko se mi o tom píše, když se chci vyhnout klišé a frázím. Protože na tuto knihu spousta klišovitých výkřiků prostě sedí. Můžete říct, že se od ní nelze odtrhnout. Můžete napsat, že je dechberoucí, strhující a že vám změní život. A určitě platí, že kvůli této knize se vám bude po neprospané noci těžko vstávat do práce. Já se přesto zkusím najít způsob, jak o té knize napsat něco víc, než pusté fráze dvanáctiletých blogerek.

Základ je v příběhu. Hodně ho zjednoduším, abyste měli aspoň trochu představu: Náš hrdina, kterému se celý příběh říká Linbábá, přijede do Bombaje. Má k tomu sakra dobrý důvod, který zná jen on sám: utekl z australského vězení, za bílého dne. V Bombaji se brzy spřátelí s místními (dokonce se tu i zamiluje) a ti ho vezmou mezi sebe. Ve slumu působí jako lékař a získá si respekt okolních. No a protože má krev divokou, zaplete se do podsvětí. Docela dost. Teď jsem vám odvyprávěl zhruba třetinu knihy – ta má něco přes sedm set stran – a věřte mi, že to je opravdu jen hrubý náčrt. Děj se totiž přesouvá z místa na místo, komplikuje se, chvílemi si LInbábá užívá darů indického venkova, jindy zase bojuje o přežití (doslova). Dostane se i do Afghánistánu za času sovětské okupace.

Víc než příběh, který je sám o sobě mimořádný tu je ovšem něco jiného. Nemám moc rád knihy, které mi osvětlují smysl života, které mi mají ukázat cestu atd., tohle mě celý život irituje a takovým knihám se (cíleně a důkladně) vyhýbám. Přesto jsem v Šantaramu našel tolik pasáží, které jsem si musel podtrhnout (příslovečnou modrou vlnovkou) a vracet se k nim tak dlouho, dokud jsem nepochopil, proč mě tak zrovna tento odstavec tak oslovil. Je to vlastně kniha o hledání dobra a lásky. A taky o relativitě zla. On totiž hlavní hrdina této knihy není žádný sympaťák. Když si uvědomíte, co má za sebou a co všechno způsobil, správně ho nemáte mít rádi. Jenže pak sledujete to, co dělá v Indii a jak mu záleží na druhých a najednou ho vidíte v jiném světle. Podobných momentů, kdy jsem na něj změnil názor bylo při čtení několik.Šantaram je navíc do velké míry autorova biografie, nebo lépe řečeno román inspirovaný vlastním životem. Napsat ho musel třikrát – psal ho totiž ve vězení a román mu byl zabaven. Dnes žije v Bombaji a vydal pokračování, po kterém volalo velké množství fanoušků. Byť to nepovažuji za zprávu o kvalitě, tato kniha si našla mnoho zarytých fanoušků. Údajně vyšla ve 40 zemích světa a má na svém kontě miliony prodaných kopií. Tato kniha je skutečný fenomén dnešní literatury. Když jsem při čtení přemýšlel nad tím, do jakého regálu bych ji, jako bývalý prodavač knih, zařadil, odpověď jsem nenašel. Nejvíc se asi hodí do oddělení “thrillerů”, přestože čistokrevný thriller to rozhodně není.

Někdy bývá přirovnávána k Motýlkovi Henriho Charrièra, proti čemuž se moc říct nedá. Jenže, z Motýla si pamatuji jen ten dobrodružný příběh, napínavý a poutavý. A tak musím ke srovnání přidat další knihu, a to právě díky tomu filozofickému rozměru Šantaramu. Nejčastěji mi v hlavě rezonuje vzpomínka na Martelův Pí a jeho život. Za toto srovnání si určitě vyslechnu odsuzující kritiku, ale čím víc na ty dvě knihy myslím, tím víc společných rysů tam vidím.

Blíží se Vánoce (vlastně, už jsou skoro tady) a Šantaram je ideální dárek pod stromeček. Nakladatel myslel na čtenáře a tak tuto relativně tlustou knihu rozdělil na tři části. Prodávají se společně v papírovém boxu, který ty tři díly drží u sebe. Můžete si je tak vyndat a vyrazit na cesty, aniž by vám kniha zabírala moc prostoru. Já, který cestuju s neprostornou pánskou kabelou to kvituji s velkým nadšením.

Hodnocení: 90%

Knihu vydalo nakladatelství Kristián ve spolupráci s Radioservisem.

Koupit si ji můžete třeba zde.

Komentáře

 1. Slysela jsem o ni mnohokrat a vzdy jen pochvalne, take jsem ji nekolikrat hledala v elektronicke podobe a neuspesne. Vysla vubec v e-booku?
  Vyskocil na me jen Amazon v EN.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevyšla a prý ani nevyjde, prý se jim nepovedlo sehnat práva na e-knihu.

   Vymazat
 2. Tak knihu mám prečítanú (mimochodom ďakujem za tip) a mám z nej trochu rozporuplné pocity. Je to dobrá kniha, to určite, ale miestami mi prišla zvláštna. Niektoré pasáže boli skvelé, niektoré už bohužiaľ slabšie a občas aj pritiahnuté za vlasy (ten Afganistan bol na mňa už príliš). Ale páčil sa mi hlavný hrdina, na nič sa nehral a snažil sa pracovať s tým, čo mu život prihral. Rozhodne jedna z najzaujímavejších kníh minulého roka.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte