Přeskočit na hlavní obsah

Proč čtu

Jsou věci, které děláte, aniž byste nad nimi přemýšleli. Patří to k běžným činostem vašeho života a nikdy by vás ani nenapadlo řešit otázku: Proč to vlastně dělám? Před několika lety se mne moje kamarádka, která do ruky knížku nevezme, pokud nemusí, zeptala: A proč ty vlastně čteš? Moje první reakce byla: No to je přece jasné - prostě čtu... Ale tahle odpověď ji neuspokojila a já se musel zamyslet nad lepší. Nakonec jsem si uvědomil, že ta její otázka byla opravdu na místě. PROČ vlastně čtu?

Láska ke knihám mne provází od dětství. V pěti letech jsem po mamince chtěl, aby mi řekla, co znamená které písmenko a jak se čte. Dětská leporela jsem měl ve svém pokojíčku všude a od doby, kdy jsem si písmenka uměl spojit do slov a vět, jsem ke každým Vánocům musel dostat aspoň jednu knížku (obvykle jich však bylo víc). Má první byla Dobrodružství veverky Zrzečky, druhá pak Pět báječných strýčků. Pamatuji si to dodnes, tak důležité jsou pro mě knížky. A dodnes je mám ve své dospělácké knihovně.

A to nemluvím o dětských encyklopediích; těch jsem měl doma až příliš. Pamatuji si na ten opojný pocit vědění, když jsem objevoval planety, rostliny, kameny, historii... Poznávat pro mě v té době bylo stejně důležité, jako jíst (a tehdy jsem rozhodně více poznával, než jedl). Mnoho knih si z této poznávací doby pamatuju a myslím, že bych je ještě u rodičů dokázal najít. Ale pak přišly příběhy. Beletrie. A já objevil novou sílu čtení.

Od té doby čtu, čtu rád a často. Rád o knihách povídám (proto tento blog), rád se zajímám o nové spisovatele, rád si vyměňuji zkušenosti a o knížkách diskutuji. Přijde mi to tak normální a běžné, že mě nikdy nenapadlo nad výše položenou otázkou přemýšlet. Jenže ona je opravdu zajímavá a za menší úvahu stojí.

Co pro mě kniha znamená?

Sednout si v parku do stínu s knížkou, nebo v zimě do křesla s hrnkem horkého čaje zároveň znamená dostat se do jiného světa. Příběhy z románů jsou pro mne přesně tím jiným vesmírem, paralelním světem ukrytým mezi tvrdými deskami na potištěném papíře. Je úžasné se do toho světa ponořit, zapomenout na náš reálný svět a chvíli žít v tom jiném. Myslím, že toto je ten hlavní důvod, proč jsou u ženské populace tolik oblíbené zamilované románky. Jsou pro ně světem, kde by chtěly žít a sní o tom, že ten jejich reálný svět se tomu románovému jednou přiblíží. Také já se uchyluji do jiného světa, i když svět mých knih je většinou odlišný, než svět knížek Garwoodové, Steelové a jim podobných.

Ale ne vždy je to svět, který bych si chtěl prožít. Mým milovaným spisovatelem je Isaac Bashevis Singer - a jeho židovské prostředí mne fascinuje od první stránky Šošy, kterou jsem si ve svých osmnácti letech půjčil z naší vesnické knihovny. Není to svět, kde bych chtěl žít, ale svět, který mne hodně zajímá. Ano, mohu si půjčit knihu popisující historii židovského národa, ale v beletrii je to přece popsáno mnohem přitažlivěji. A o tom, že Isaac Bashevis Singer uměl vylíčit svět svých hrdinů, nemůže být pochyb.

Poznání jiného světa ale není tím jediným a vlastně ani hlavním důvodem, proč čtu. Víte, číst jiné příběhy zároveň (pro mne) znamená si je prožít. Nechat se okouzlit jemností Třetího přání nebo tragiky Čapkovy Matky, to je přece tak krásné! Když čtu něčí příběh, stávám se sám aktérem. Pokud se mi povede ztotožnit se s jeho hrdinou, je to o to lepší. Výše zmíněné Třetí přání je krásný příklad. Aleko z Třetího přání se stal jakými mým alter-egem, postavou, ve které jsem se našel. A tak jsem se, stejně jako on, zamiloval do fiktivní Alice a prožíval jsem s nimi jejich "story". Takovéto knížky se těžko odkládají.

A to je další věc, o které jsem se zatím nezmínil. Často se mne lidi ptají: proč si ty knížky nepůjčuješ v knihovně, vždyť už se ti nevejdou do poličky. Ano - to je pravda. Knížku, která mne zaujme musím mít doma. Ne proto, že bych si ji chtěl přečíst znova - i když i to se stává, ale když jdu okolo knihovny, bezděky se dotknu jejího hřbetu a na krátký okamžik se mi vrátí dojmy a emoce, které jsem zaznamenával v době, kdy jsem ji četl. Na ten krátký okamžik jsem opět v příběhu, opět v tom jiném světě. A jak poznám, že mne knížka zaujme? Stačí ji otevřít a přečíst si náhodně několik stránek, prohlédnout si ilustrace etc. etc.

Stephen Leacock kdysi řekl: Tak dlouho jsem hledal knihu, kterou bych si chtěl přečíst, až jsem si ji musel napsat sám. Robert Fulghum posléze tento výrok použil také, ale to není podstatné. U mne je to přesně naopak. Čtu knihy a vnímám příběhy, které bych nikdy napsat nedokázal. Jazykem, kterým nevládnu. Užívám si vybroušeného stylu a podmanivého tempa vyprávění. Závidím spisovateli, když dokáže říct to, co ve své duši cítím také způsobem, kterým bych to já nikdy nedokázal. Číst knížku je jako smeknout klobouk a vyjádřit úctu spisovateli, který ji vymyslel a napsal.

V neposlední řadě je třeba také zmínit další důvod - a to je prostá zábava. Ani já se nevyhýbám knížkám, které mi nerozšíří obzor, ale které mne prostě a jednoduše baví. Může to být thriller nebo komedie (dobré komediální knížky uměl psát i Viewegh), nemám problém si přečíst ani Dana Browna. Proč taky, když ta knížka mi dává to, co jsem od ní čekal: Zábavu. Proto nepohrdám a nezesměšňuju ty dámy, které čtou červenou knihovnu. I v takové knížce je možné najít to, co srdce chce :-)

Snažím se do jedné krátké věty zformulovat a zestručnit celou tuto mou úvahu. Proč tedy vlastně čtu? Bojím se, že stručná odpověď neexistuje. A bojím se, že v této mé "úvaze" jsem nedokázal vylíčit všechny důvody, které mne k tomu vedou. Ale ať je to jak je to, knížky byly, jsou a (doufám že) budou nedílnou součástí mého života. Dnes si bez nich svůj život představit neumím.

Komentáře

  1. Co byste od Singera doporučil pro začátek? Ještě jsem od něj nic necetla...

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.