Přeskočit na hlavní obsah

Bude v Česku Amazon?

Otázku z nadpisu článku si v naší zemi klade kde kdo. Vstoupí Amazon na český trh? Začne tu nabízet své služby oficiálně a ne přes třetí stranu? A především: Otevře se českému e-knižnímu trhu, včetně české podpory Kindlu?


Abych dostál úplné pravdě je třeba říct, že Amazon už v Česku svým způsobem funguje. Buduje zde sklady, ze kterých obhospodařuje západoevropský trh. Najímá zde lidi a zdá se, že začíná zapouštět kořeny.

Ale pro českého zákazníka Amazonu se nic nemění. Některé zboží z amerického, ale i například německého Amazonu si objednat nemůžete, protože na náš trh ho neposílá. Je třeba pak využít prostředníky, kteří si za to vezmou (vcelku přijatelnou) provizi.

A co se týče e-knih, je situace ještě horší, protože těch českých na Amazonu příliš mnoho není. V podstatě žádné. Když tedy máte Kindle a chcete využít integrovaného obchodu, jste omezeni anglickou literaturou v původním znění.

Českým e-shopům tato situace vyhovuje, jak jinak. Vstup obřího světového hráče by znamenal konec jedné éry. Největší hráči na trhu by byli rázem v rolích směšných statistů. Roky budovaná impéria by postupně přicházela o zákazníky, protože Amazon to s lidmi umí.

A e-knižní trh? Tam by bylo zemětřesení ještě citelnější. Politika Amazonu je jasná: Nabídnout levnou čtečku, přes kterou se bude prodávat obsah. A povězme si rovnou, že amazoní e-knihy jsou daleko dražší, než ty české (v poměru vůči papírovým). Nicméně v USA tento model funguje dokonale a myslím, že bude fungovat i u nás. Ceny elektronických čteček se propadnou a pak bude záležet na tom, co Amazon nabídne českým nakladatelům. Jsem si ale téměř jistý tím, že být součástí ekosystému „Amazon“ bude pro drtivou většinu z nich mimořádně lákavé. ¨

Jistě, jsou tu hráči, kteří budou házet Amazonu ztuchlá vejce pod nohy – myslím, že v čele tohoto šiku bude Jiří Vlček, kterého vnímám jako jednu z nejodpudivějších postav českého knižního byznysu. Umím si představit, jak Vlček objíždí české nakladatele a varuje je před spoluprací s Amazonem. Jeho metody jsou dobře známé.

Amazon si dobře uvědomuje, že český trh je extrémně malý. Myslím si tedy, že pokud tu své služby opravdu spustí, bude to v koordinaci s dalšími východoevropskými trhy. Čeští zákazníci budou nadšeni. Služby Amazonu jsou dlouhodobě nadstandardní (respektive, nadstandardní na české poměry) a stejně tak jejich cenové nabídky. O tom, že se Amazon chystá do Česka se mluví minimálně tři roky. Zatím si tu dělá skladiště, ale jestli se jednou rozhodne pro skutečný vstup na náš trh, bude mít rozhodování lehčí, než před lety. Má tu infrastrukturu, zaměstnance atd.

Já jako zákazník se na to těším. České e-shopy sází na to, že tu v podstatě není konkurence (porovnejte si někdy jejich ceny) a tak hrají na to, že kdo je víc vidět, ten jede (Alzák tomu budiž trudným příkladem). Jejich služby jsou často na hranici výsměchu. Jejich flexibilita taky. Český e-shopový trh potřebuje konkurenci jako sůl. Potřebuje Amazon. Je to jen otázka času.

Komentáře

 1. Snad se toho do důchodu dočkám. Až se otevřou českému trhu čekám už od roku 1998, kdy jsem u nich poprvé objednal, v roce 2003 jsem u nich koupil první eknihu (v pdf formátu).

  Vlastně nečekám, a nevím, proč bych měl být nadšen?

  Knihy jsem u nich přestal nakupovat dávno.

  Eknihy u nich nakupuji jen z důvodu, že jsou defakto monopol, a že jsem dostal Kindle, kdykoliv mohu, nakoupím knihu raději jinde. Nebo levnější papírové vydání.

  Jako zákazník je mám za molocha, někde mezi Alzou a O2. Subjektivní pocit, pravda, avšak vykalený mnoha interakcemi s nimi. Kdyby otevřeli .cz eshop, jsou mi fuk. Co by nám přinesli? Lepší vztahy s nakladateli, více vydaných elektronických knih, nižší ceny? Jsem přesvědčeni, že ani jedno z toho.

  Ale protože příchod Amazonu v nejbližších letech na trh českých eknih je čistá sci-fi, škoda hlubších úvah.

  Naposledy mě naštvali, že jsem si nemohl objednat z UK shopu. Ne že bych miloval EU, ale když už v ní jsme, beru jako diskriminaci, že z Amazonu objednat nemohu. Je to blbost,jejich problém, jen jako jeden z mnoha příkladů jejich úžastnosti.
  (Abych je jen nehaněl, klobouk dolů az Kindle, rozjetí trhu eknih, a mnoho dalšího. Vlastně je obdivuju, za leccos uznávám, ale jako zákazníkovi jsou mi ukradení.)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.