Přeskočit na hlavní obsah

Bude v Česku Amazon?

Otázku z nadpisu článku si v naší zemi klade kde kdo. Vstoupí Amazon na český trh? Začne tu nabízet své služby oficiálně a ne přes třetí stranu? A především: Otevře se českému e-knižnímu trhu, včetně české podpory Kindlu?


Abych dostál úplné pravdě je třeba říct, že Amazon už v Česku svým způsobem funguje. Buduje zde sklady, ze kterých obhospodařuje západoevropský trh. Najímá zde lidi a zdá se, že začíná zapouštět kořeny.

Ale pro českého zákazníka Amazonu se nic nemění. Některé zboží z amerického, ale i například německého Amazonu si objednat nemůžete, protože na náš trh ho neposílá. Je třeba pak využít prostředníky, kteří si za to vezmou (vcelku přijatelnou) provizi.

A co se týče e-knih, je situace ještě horší, protože těch českých na Amazonu příliš mnoho není. V podstatě žádné. Když tedy máte Kindle a chcete využít integrovaného obchodu, jste omezeni anglickou literaturou v původním znění.

Českým e-shopům tato situace vyhovuje, jak jinak. Vstup obřího světového hráče by znamenal konec jedné éry. Největší hráči na trhu by byli rázem v rolích směšných statistů. Roky budovaná impéria by postupně přicházela o zákazníky, protože Amazon to s lidmi umí.

A e-knižní trh? Tam by bylo zemětřesení ještě citelnější. Politika Amazonu je jasná: Nabídnout levnou čtečku, přes kterou se bude prodávat obsah. A povězme si rovnou, že amazoní e-knihy jsou daleko dražší, než ty české (v poměru vůči papírovým). Nicméně v USA tento model funguje dokonale a myslím, že bude fungovat i u nás. Ceny elektronických čteček se propadnou a pak bude záležet na tom, co Amazon nabídne českým nakladatelům. Jsem si ale téměř jistý tím, že být součástí ekosystému „Amazon“ bude pro drtivou většinu z nich mimořádně lákavé. ¨

Jistě, jsou tu hráči, kteří budou házet Amazonu ztuchlá vejce pod nohy – myslím, že v čele tohoto šiku bude Jiří Vlček, kterého vnímám jako jednu z nejodpudivějších postav českého knižního byznysu. Umím si představit, jak Vlček objíždí české nakladatele a varuje je před spoluprací s Amazonem. Jeho metody jsou dobře známé.

Amazon si dobře uvědomuje, že český trh je extrémně malý. Myslím si tedy, že pokud tu své služby opravdu spustí, bude to v koordinaci s dalšími východoevropskými trhy. Čeští zákazníci budou nadšeni. Služby Amazonu jsou dlouhodobě nadstandardní (respektive, nadstandardní na české poměry) a stejně tak jejich cenové nabídky. O tom, že se Amazon chystá do Česka se mluví minimálně tři roky. Zatím si tu dělá skladiště, ale jestli se jednou rozhodne pro skutečný vstup na náš trh, bude mít rozhodování lehčí, než před lety. Má tu infrastrukturu, zaměstnance atd.

Já jako zákazník se na to těším. České e-shopy sází na to, že tu v podstatě není konkurence (porovnejte si někdy jejich ceny) a tak hrají na to, že kdo je víc vidět, ten jede (Alzák tomu budiž trudným příkladem). Jejich služby jsou často na hranici výsměchu. Jejich flexibilita taky. Český e-shopový trh potřebuje konkurenci jako sůl. Potřebuje Amazon. Je to jen otázka času.

Komentáře

 1. Snad se toho do důchodu dočkám. Až se otevřou českému trhu čekám už od roku 1998, kdy jsem u nich poprvé objednal, v roce 2003 jsem u nich koupil první eknihu (v pdf formátu).

  Vlastně nečekám, a nevím, proč bych měl být nadšen?

  Knihy jsem u nich přestal nakupovat dávno.

  Eknihy u nich nakupuji jen z důvodu, že jsou defakto monopol, a že jsem dostal Kindle, kdykoliv mohu, nakoupím knihu raději jinde. Nebo levnější papírové vydání.

  Jako zákazník je mám za molocha, někde mezi Alzou a O2. Subjektivní pocit, pravda, avšak vykalený mnoha interakcemi s nimi. Kdyby otevřeli .cz eshop, jsou mi fuk. Co by nám přinesli? Lepší vztahy s nakladateli, více vydaných elektronických knih, nižší ceny? Jsem přesvědčeni, že ani jedno z toho.

  Ale protože příchod Amazonu v nejbližších letech na trh českých eknih je čistá sci-fi, škoda hlubších úvah.

  Naposledy mě naštvali, že jsem si nemohl objednat z UK shopu. Ne že bych miloval EU, ale když už v ní jsme, beru jako diskriminaci, že z Amazonu objednat nemohu. Je to blbost,jejich problém, jen jako jeden z mnoha příkladů jejich úžastnosti.
  (Abych je jen nehaněl, klobouk dolů az Kindle, rozjetí trhu eknih, a mnoho dalšího. Vlastně je obdivuju, za leccos uznávám, ale jako zákazníkovi jsou mi ukradení.)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Chcete zničit knižní trh? Nakupujte v levných e-shopech

V době srovnávačů scen je nakupování knih krásné. Odpoledne při cestě ze školy či z práce se zastavíte v tom krásném knihkupectví na rohu, abyste se podívali, co tam mají nového. Necháte si od prodavače, nebo dokonce od knihkupce poradit, a pak jdete domů, a knihu si objednáte z nejlevnějšího e-shopu, který najdete.

Angela Marsons: Bez tužky a papíru mi to nepíše

Detektivek a thrillerů dnes vychází tolik, že to už jeden nestíhá. Málokdy se mi ale podaří objevit něco, co mě téměř doslova porazí na zem. Po dočtení první knihy Angely Marsons jsem tento pocit zažil. Její knihy, to je směs klasické detektivky a společenského thrilleru. Výborně napsané postavy jsou samozřejmost – a to jak postavy kladné, tak postavy záporné. Angela Marsons dovede psát tak poutavě, že vás donutí knihu odložit až s posledním slovem. Popisuje těžká témata; nevyhýbá se ani těm, které mohou působit citovou újmu. Na konci máte ale vždy pocit, že jste četli něco velkého.


Anna Cima: Probudím se na Šibuji (recenze)

Každý mladý český debut zaslouží náležitou pozornost, protože jsem měl dlouho pocit, že česká literatura uvízla na mrtvém bodě. Buď se autoři, o kterých vůbec stojí za to mluvit, věnovali minulosti, a nebo byly jejich knihy skvělé po formální stránce, ale tak nějak to nemělo příběh, myšlenku. Anna Cima napsala knihu, která má všechno, co má dobrá kniha mít. Téměř všechno.