Otázky kolem knih

Už jsem to musel dát dohromady. Mám z poslední doby (pár let nazpět) řadu otázek, které se týkají literatury. Pokud na ně naleznu odpověď, budu článek aktualizovat.
Ta nejaktuálnější: Co stojí za kampaní "Noc patří slunci"? Je to guerillová kampaň nějaké reklamky, nebo co to vlastně je? Tři dny po termínu, kdy se dala kniha "objednat se slevou" se na stránkách neděje vůbec nic.
VYŘEŠENO. Jednalo se o kampaň Seznamu, který chtěl ukázat nákupní chování v e-commerce.

Kdo je Dominik Dán?! Vím, že odpověď není důležitá, jeho knihy mě dál budou bavit, ale prostě: Nedá mi to spát. Je to promyšlená (dlouhotrvající) marketingová strategie, jak vzbuzovat zájem o jeho detektivky? Nebo to je skutečně někdo z oboru?
VYŘEŠENO.

Přežije Jo Nesbo jako úspěšný spisovatel? Jeho série s Harry Holem skončila (prozatím, Nesbo už ohlásil, že další příběh s HH nevylučuje) a teď se ukáže, jestli byl Harry Hole pro jeho osobu důležitý. Krev na sněhu dopadla minimálně rozpačitě, mám-li být diplomatický. Jak dopadne Syn? A co jeho převyprávěný Shakespeare?
ČÁSTEČNĚ VYŘEŠENO. Zdá se, že Jo Nesbo Harryho Holea neptořebuje, protože thriller Syn má všechny parametry, které má skvělý román mít. Přesto ale Nesbo Harryho neopouští, protože ví, že jeho čtenáři chtějí další knihy s jejich hrdinou. A tak se chystá jedenáctý díl. No a jak dopadl jeho převyprávěný Shakespeare se ukáže příští rok.

Budou tištěné knihy za deset let stejný mainstream, jako jsou dnes, a nebo se z nich stanou "další vinylové desky"?

Který nakladatelský dům skončí příště? Kdo koho koupí, kdo to zabalí a kdo ještě může vstoupit na český trh? Konsolidace pokračují a Albatros Media je stále při chuti.
Další, který podlehl vábení Albatros Media je Egmont. A šušká se, že nebyl poslední. 
Nakladatelství PRAGMA bylo koupeno Euromedií.
Editace 21.3.2017: Další akvizicí Albatros Media je významné nakladatelství Kniha ZLÍN. Obchod byl oznámen na konci roku 2016.

Dojde ke konsolidaci trhu s e-knihami? Když si chcete koupit tištěnou e-knihu, můžete zajít do prakticky jakéhokoliv knihkupectví. Když si chcete koupit e-knihu, musíte se podívat, který e-shop ji nabízí (jsou tam průniky, ale současně jsou nakladatelství, které prodávají jen někde). Změní se to, a nebo zůstane e-knižní trh roztříštěný?
Neutěšený stav na poli e-knižním nadále trvá.

Jak se změní podoba česky vydávaných knih? Když se podíváte na západ od Chebu, vidíte, jaký je tam například poměr pevné vazby / měkké vazby. Budou chtít Češi své "krásné knihy", a nebo se masová produkce vydá cestou laciného (čti lacině vyráběného) mainstreamu?

Prosadí čeští knihkupci prostřednictvím SČKN slevový strop pro e-shopy? Mluví se o tom, že je třeba legislativou ochránit knihkupce proti e-shopům, které nabízejí absurdní slevy často na hranici svého rabatu. Podaří se SČKN prolobovat zákon, který tomu učiní přítrž?
Přestože se o tom mluví již dlouho, zatím žádný legislativní návrh neexistuje.

Přežijí e-inkové čtečky ve své dnešní podobě? U některých modelů čteček je vidět vývoj funkcionality směrem k tabletům. Více funkcí však znamená nižší výdrž, která byla vždycky jednou z hlavních předností e-inkových čteček. Odolají čtečky ataku tabletů, a nebo ne?

Objeví se u nás nový Viewegh? Michal Viewegh se dokázal stát komerčně úspěšným spisovatelem, jehož prodaný náklad u všech knih zvysoka převyšoval ostatní (ano, výjimkám budiž čest). Přestože se pak objevilo několik autorů, kterým se to s jednou či dvěma knihami povedlo taky (Evžen Boček, například), nikdo jiný nemá takové postavení, jako on. Objeví se někdo takový?
Zdá se, že novým Vieweghem by se mohla stát Radka Třeštíková. Její masově oblíbené romány jsou inteligentní a psané příjemným jazykem. A prodávají se stejně rychle a dobře (ehm, skoro...), jako Viewegh. Udrží svou pozici?

Kdo vydá pokračování Jako zabít ptáčka? V žádném edičním plánu jsem to nenašel, všichni se tváří tajemně. Bude to Mladá fronta, která vydala "Jako zabít ptáčka" nedávno, nebo to bude XYZ (aka Albatros Media), které tuto knihu vydalo předtím? A nebo to bude Euromedia? Paseka? Nebo někdo úplně jiný? A nebo to nevydá nikdo?
VYŘEŠENO. Pokračování knihy Jako zabít ptáčka vyšlo v Mladé frontě pod názvem Postav hlídku.

Najde se odvážlivec, který znovu vydá Příšerně nahlas a k nevíře blízko od Foera? Ta kniha mi v současné nabídce citelně chybí, je to jeden z nejlepších románů, který za posledních deset let vznikl, má geniální překlad do češtiny, ale na trhu chybí. Tak co, milí nakladatelé, pochlapíte se někdo?
Zatím se nikdo takový stále nenašel (nenápadný apel na knižní vydavatele: No tak!)

Napíše Petr Stančík pokračování Mlýnu na mumie? Čistě sobecké přání nadšeného čtenáře.
ANO, NAPÍŠE!

Jak dopadne renesance české detektivky? Česká detektivka nedávno dostala kapačku v podobě dvou skvělých knih - Rychlopalby Štepána Kopřivy a Mrtvé šelmy od autorské dvojice Procházka / Smolíková. Bude to stačit? Má česká detektivka budoucnost, a nebo tento žánr prostě neumíme?
Zdá se, že renesance české detektivky skutečně probíhá a že se nejednalo o osamělé výkřiky. Na konečný, spokojený verdikt je však ještě brzy. 

NOVÉ OTÁZKY.

Jak se změní veletrh Svět knihy? Dlouholetá šéfka veletrhu letos ve své funkci skončila a stále se neví, kdo nastoupí na její místo. Zakonzervuje se veletrh ve své současné formě, kterou kritizuje stále víc nakladatelů a kulturních institucí? A bude ročník 2017 na holešovickém výstavišti, nebo se přestěhuje do Letňan, jak se opět spekuluje?

Ročník 2017 se bude opět konat na Výstavišti v Holešovicích, dojde dokonce k rozšíření výstavní plochy. 

Komentáře

 1. Zaujímavé otázky a ani na jednu nepoznám odpoveď, ale zaujala ma tvoja otázka o prezití e-inkových čítačiek. Tak to dúfam, že prežijú. Ja by som svoj starý kindle nevymenila ani za nič :) Bola to tá najlepšia kúpa akú som mohla urobiť.
  Jo, a Dominika Dána mám tiež rada, aj keď mám pocit, že celé to jeho utajenie je len skvelý marketingový ťah, ktorý funguje. Ktovie. Ak chce byť v anonymite, tak mu to neberiem. Ak bude stále písať tak skvelé knihy, tak nech si je :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím marketingovým tahem to je dost možné... Bylo už pár takových šumů, kdo by to mohl být. Já si ale pořád myslím, že to je někdo, kdo u policie pracuje.

   Vymazat
 2. Prosadí čeští knihkupci prostřednictvím SČKN slevový strop pro e-shopy? No.. myslím, že kdyby se to prosadilo tak by tyto stropy začali chtít i prodejci jiného zboží než jen knih takže myslím, že je to nereálné. I tak jsem pro, protože ty slevy e-shopů dost výrazně pociťujeme i my v naší firmě. Myslím ale, že celé je to spíše o změně přístupu každého jednotlivého člověka, aby si odpověděl na otázku, jestli bude raději podporovat velké firmy, které podhodnocují své zboží a ruinovat tím ty menší nebo si knížku raději koupí v nějakém malém zapadlém knihkupectví, kde si sice pár desítek korun připlatí, ale budou z toho mít hned lepší pocit.? Já to třeba takhle dělám už několik let a ještě na ulici nežiju takže ten příplatek v kamenném obchodě není nic, co by vás mělo zařadit do kolonky insolvence.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Ale regulace cen v maloobchodu, co se knih týče, funguje například ve Francii, kde se udělalo něco jako "Lex Amazon".

   Vymazat
 3. Veletrh bude opět v Holešovicích a probíhá výběrové řízení na jednatele - jednatelku společnosti Svět knihy, která knižní veletrh organizuje. A paní jednatelka ještě ve funkci stále je.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance