Novinky ODEONU pro druhé pololetí 2015

Na ediční plán ODEONu se pokaždé těším. Je to jedna z mála nakladatelských značek, která mě nikdy svou knižní produkcí nezklame. Jejich Světová knihovna je výkladní skříň současné světové beletrie a protože je polovina roku, nastal čas se podívat, co se v ODEONU chystá. Přehled není úplný, jedná se o můj subjektivní výběr.
Ještě než se dostanu ke Světové knihovně chci zmínit další dvě nová vydání knih Ernesta Hemingwaye v nové, moc povedené úpravě od Martina Peciny. Do konce roku ještě vyjde Sbohem, armáda a Slunce vychází. Tu první knihu představovat netřeba, v seznamu povinné literatury na střední škole děsila nejednoho školáka. Slunce vychází je Hemingwayův debut, známější pod názvem Fiesta.

Světová knihovna

V říjnu vyjde román Johanny Sinisalo (kladné body ODEON sbírá i za nepřechylování ženských jmen) Jádro slunce. Jedná se o příběh z blízké budoucnosti, ve které se Finsko přemění v autokratickou společnost a hádám, že feministky z ní radost mít nebudou. Z edičního plánu cituji: Autorčino poselství je patrné: příliš dobrá životní úroveň, zvláště pokud je podpořena sociálním státem, může mít neblahé následky – třeba nutnost udržovat lidi ve strachu a nevědomosti.

Na své si, pochopitelně, přijdou i fanoušci Haruki Murakamiho. Na říjen je ohlášena povídková sbírka Muži, kteří nemají ženy. Povídky mají jedno společné téma: osamělé muže a jejich trápení. Tuto povídkovou sbírku přeložila Klára Macúchová.

Nevím jak vy, ale já se z celého edičního plánu nejvíce těším na nového Houellebecqa (a doufám, že se jednou jeho jméno naučím psát bez taháku). Román Podvolení, který vyjde v říjnu, vzbudil při svém francouzském vydání obrovský poprask. Vyšel totiž v ten samý den, kdy na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo zaútočili zfanatizovaní teroristi muslimského původu. To by samo o sobě nebylo tak výbušné, kdyby... Kdyby kniha nebyla o tom, že se Francie po překvapivém volebním výsledku Národní fronty stane muslimským státem. Tato politická fikce, jak knihu Houellebecq označuje, vzbudí rozruch jistě i u nás.

Nevím, jestli sledujete Man Bookerovu cenu, ale vloni ji vyhrál Richard Flanagan za román Úzká cesta na daleký sever, který vyjde koncem letošního roku právě ve Světové knihovně ODEONu. Vrací se k příběhu, který můžeme znát z knihy či filmu Most přes řeku Kwai a čerpá ze vzpomínek svého otce, veterána siamsko-barmské železnice. 

Paolo Giordano je u nás známý především díky knize Osamělost prvočísel, která byla poměrně úspěšně zfilmovaná. Pak vyšla ještě kniha Tělo a teď třetí: Čerň a stříbro. Vyšla již ve třiceti zemích a Giordano se definitivně zapsal na světovou literární mapu. Co říct k příběhu: jde o mladý manželský pár, nějaká deprese a tak. :-) Do svého výběru jsem ji dal proto, že Paolo Giordano umí psát a doufám, že to potvrdí i třetí knihou.

Další jméno jistě neminete: Ian McEwan. Jedna z největších hvězd současné britské literatury. Jedenáctá kniha v pořadí, která se dožila českého překladu je Myslete na děti. Vyjít má v listopadu a seznámíme se v ní s Fionou, soudkyní Nejvyššího soudu. Má zrovna rozhodnout případ nemocného syna, kterého může vyléčit jen krevní transfuze, jenže pochází z rodiny přesvědčených Svědků Jehovových. Další velký tip z druho-pololetní nabídky Odeonu.

Poslední knihou Světové knihovny, kterou chci představit je Tvé překrásné já od Chucka Palahniuka (právě se rozbušilo srdce nejedné z Palahniukových fanynek). Přeložil ji opět Richard Podaný a těšit s můžete hned jak dětem skončí letní prázdniny. Palahniuk se opět nebojí šokovat tématem – obyčejná holka z amerického zapadákova objevuje nové erotické pomůcky, která mají přinést ženám rozkoš bez mužů. Což se Penny pokusí zastavit. 

Česká řada

Růže od Stalina Moniky Zgustové jsou jedinou českou knihou v tomto edičním katalogu Odeonu. Dočtete se o dceři Josefa Vissarionoviče Stalina a její pouti druhou polovinou 20. století. 

Knihovna klasiků

Jako každý rok i letos obohatí český knižní trh nové vydání klasické světové literatury. Tentokrát to bude Stendhal: Červený a černý a Alfred de Musset Zpověď dítěte svého věku. Obě knihy jsou epochální romány z devatenáctého století a ODEON jimi dělá dobrou službu literatuře v době, která vydávání takových knih příliš nepřeje. 

Tím jsem u konce. Která je ta vaše, na kterou se nejvíc těšíte? Napište mi.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho