Přeskočit na hlavní obsah

Víte první: Velký knižní čvrtek 2015 – jarní vydání

Velký knižní čvrtek je pokaždé dlouho očekávaná událost českého knižního světa. Po vzoru britského Super Thursday dvakrát ročně přináší výběr kvalitních novinek, které aspirují na to stát se bestsellerem sezóny. Letošní ročník Velkého knižního čtvrtku přináší dvě překvapivé informace. Za prvé: Snad poprvé v historii v něm nenajdete knihu Joa Nesboho (ruku na srdce, jednou to stejně přijít muselo) a je také největším „Čtvrtkem“ v historii: 19. března vyjde těch skvělých knih hned patnáct.
Páteří VKČ jsou pokaždé čeští autoři. Těšit se tak můžete na:


 • Petru Soukupovou, která si získala své srdce již dávno a její knihy mají pokaždé velký ohlas. Letošní její novinka se jmenuje Pod sněhem. Tři ženské hrdinky, tři silné příběhy: opět je na co se těšit. 
 • Jiřího Padevěta, který opanoval loňský ročník Magnesia Litery svým Průvodcem protektorátní Prahou. Na tuto svou významem i rozsahem kolosální knihou letos navazuje publikací „Krvavé finále, Jaro 1945 v českých zemích“, která mapuje krutosti posledních měsíců nacistické nadvlády nad ČSR.
 • Petra Janečka. Toho jistě znáte jako autora skvělé série Černá sanitka. V ní sbíral různé urban legends a knihou „Krvavá Máry“ na ní naváže.
 • Jiřího Dědečka a Emmu Pecháčkovou, kteří v rámci VKČ představí svou knihu pro celou rodinu, ale především pro ty menší členy rodiny nazvanou „Hvězdy pražské zoo“. Seznámíte se s hrochem Slávkem, gorilou Bikirou a dalšími superstar naší pražské zoo.
Také letos nebude chybět zástupce slovenské beletrie, tentokrát je to Boris Filan, kterému vyjde Klimtův polibek. Je to velký, krásně bolavý příběh o těch, kdo nedokážou odejít a nesmí zůstat. O těch, kteří musí být spolu, přestože se nenávidí, i o těch, kteří se musí i přes životní lásku rozejít. Je to příběh o věku objevování, prvních návštěv Západu a oslnění jeho zázraky.

Jak jsem už napsal, Jo Nesbo tentokrát bude ve VKČ absentovat (ale knihy Policie, na kterou všichni tak netrpělivě čekáme se dočkáte velmi brzy), nicméně thrillerů se dočkáte tak jako tak. Jeden vychází v nakladatelství Panteon a jmenuje se Nezbytná smrt Lewise Wintera. Obálka slibuje nejlepší skotskou detektivku roku, tak tomu zkusíme věřit :) Anotace zní více než lákavě. 

Druhou thrillerovou novinkou je Ďáblova hora od Deona Meyera. Hrdina se jmenuje Thobela a jako bývalý voják se snaží vrátit do své Jihoafrické republiky. Krvavé události vedou k jeho proměně v zabijáka, jehož není snadné polapit. Kniha, na kterou se rozhodně podívejte, určitě bude stát za to. 

Pro fanoušky Hry o trůny máme malé překvapení: Divoké karty! Jedná se o první legendární antologii podívek, kterou připravil George R. R. Martin. Do této sbírky přispěly esa tohoto žánru: Roger Zelazny, Howard Waldrop, Lewis Shiner a samozřejmě sám George R. R. Martin. 

Kniha, které já osobně velmi věřím je Návrat do Killybegs Sorjeho Chalandona. Ani ne tak proto, že se knize dostalo ocenění francouzské literární akademie (víme, jak málo tyto ceny mnohdy zajímají), ale hlavně proto, že její příběh mi přijde mimořádně silný. Navíc, jak brzy zjistíte, příběh nepochází z autorovy fantazie, ale z jeho skutečného života. 


Jméno Lois Lowryová možná znáte; nedávno běžel v kinech film podle její knihy Dárce. Ve VKČ najdete další její příběh nazvaný Spočítej hvězdy. Děj se odehrává v Dánsku během 2. světové války v okamžiku, kdy Němci začnou pronásledovat Židy.

Další zajímavou novinkou bude kniha Gerron, ve které Charles Lewinsky vypráví životní příběh slavného německého herce a režiséra židovského původu, který byl nacisty transportován do terezínského ghetta. Někdejší hvězda němých filmů a herecký kolega Marlene Dietrichové se stal jedním z tisíce vězněných. Aby si zachránil život, musí pro Vůdce natočit propagandistický film.

Další kniha z VKČ, kterou vám chci představit se jmenuje Ztráty a nálezy a napsala ji Brooke Davisová. Vypráví o třech lidech, která náhoda spojila, a v konečném důsledku zjistili, že i mladí mohou být moudří, že stáří nerovná se smrt a že klíčem ke šťastnému životu by mohlo docela dobře být občasné porušení pravidel. Zdá se, že Ztráty a nálezy budou moc milá a dojemná kniha.

Zato Konečně doma od Adama Rexe je typcká dětská, ztřeštěná kniha. Dojde v ní k invazi mimozemšťanů a autor je slavný animátor z ještě slavnějšího studia Dreamworks. A mimochodem, stejnojmenný film už míří i do našich kin.

Myslím, že dalšího autora – Daniela Glattauera – moc představovat nemusím. Získal si srdce tisíců čtenářek (ehm, i čtenářů) svým dvoudílným milostným románem v emailech (Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna). Je ctí, že ve VKČ vychází další jeho kniha: Není zač. Hrdina je novinář v bezplatných novinách. Napínavý a dojemný příběh založený na skutečné události si vás získá stejně, jako první dva slavné romány tohoto rakouského spisovatele. 

Poslední kniha, která mí místo v jarním VKČ je cestopis a jmenuje se Nesmrtelná tůra. Tak přece Compostela. Autor Jean-Christophe Rufin vypráví svůj vlastní zážitek z mystické duchovní cesty do španělské Compostely. V jeho podání je duchovní i skeptická, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění.

To je tedy letošní Velký knižní čtvrtek, jarní vydání. Vybrali jste si? Napište mi do komentářů, na kterou knihu, případně knihy se těšíte nejvíc. 

Komentáře

 1. No, Nesbo sice chybí, ale i tak peněženka zapláče, tentokrát mě láká skoro všechno :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, ten Nesbo sice mrzí hodně, na druhou stranu i tak je tam řada prvotřídních knížek :)

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Chcete zničit knižní trh? Nakupujte v levných e-shopech

V době srovnávačů scen je nakupování knih krásné. Odpoledne při cestě ze školy či z práce se zastavíte v tom krásném knihkupectví na rohu, abyste se podívali, co tam mají nového. Necháte si od prodavače, nebo dokonce od knihkupce poradit, a pak jdete domů, a knihu si objednáte z nejlevnějšího e-shopu, který najdete.

Angela Marsons: Bez tužky a papíru mi to nepíše

Detektivek a thrillerů dnes vychází tolik, že to už jeden nestíhá. Málokdy se mi ale podaří objevit něco, co mě téměř doslova porazí na zem. Po dočtení první knihy Angely Marsons jsem tento pocit zažil. Její knihy, to je směs klasické detektivky a společenského thrilleru. Výborně napsané postavy jsou samozřejmost – a to jak postavy kladné, tak postavy záporné. Angela Marsons dovede psát tak poutavě, že vás donutí knihu odložit až s posledním slovem. Popisuje těžká témata; nevyhýbá se ani těm, které mohou působit citovou újmu. Na konci máte ale vždy pocit, že jste četli něco velkého.


Anna Cima: Probudím se na Šibuji (recenze)

Každý mladý český debut zaslouží náležitou pozornost, protože jsem měl dlouho pocit, že česká literatura uvízla na mrtvém bodě. Buď se autoři, o kterých vůbec stojí za to mluvit, věnovali minulosti, a nebo byly jejich knihy skvělé po formální stránce, ale tak nějak to nemělo příběh, myšlenku. Anna Cima napsala knihu, která má všechno, co má dobrá kniha mít. Téměř všechno.