Víte první: Velký knižní čvrtek 2015 – jarní vydání

Velký knižní čvrtek je pokaždé dlouho očekávaná událost českého knižního světa. Po vzoru britského Super Thursday dvakrát ročně přináší výběr kvalitních novinek, které aspirují na to stát se bestsellerem sezóny. Letošní ročník Velkého knižního čtvrtku přináší dvě překvapivé informace. Za prvé: Snad poprvé v historii v něm nenajdete knihu Joa Nesboho (ruku na srdce, jednou to stejně přijít muselo) a je také největším „Čtvrtkem“ v historii: 19. března vyjde těch skvělých knih hned patnáct.
Páteří VKČ jsou pokaždé čeští autoři. Těšit se tak můžete na:


 • Petru Soukupovou, která si získala své srdce již dávno a její knihy mají pokaždé velký ohlas. Letošní její novinka se jmenuje Pod sněhem. Tři ženské hrdinky, tři silné příběhy: opět je na co se těšit. 
 • Jiřího Padevěta, který opanoval loňský ročník Magnesia Litery svým Průvodcem protektorátní Prahou. Na tuto svou významem i rozsahem kolosální knihou letos navazuje publikací „Krvavé finále, Jaro 1945 v českých zemích“, která mapuje krutosti posledních měsíců nacistické nadvlády nad ČSR.
 • Petra Janečka. Toho jistě znáte jako autora skvělé série Černá sanitka. V ní sbíral různé urban legends a knihou „Krvavá Máry“ na ní naváže.
 • Jiřího Dědečka a Emmu Pecháčkovou, kteří v rámci VKČ představí svou knihu pro celou rodinu, ale především pro ty menší členy rodiny nazvanou „Hvězdy pražské zoo“. Seznámíte se s hrochem Slávkem, gorilou Bikirou a dalšími superstar naší pražské zoo.
Také letos nebude chybět zástupce slovenské beletrie, tentokrát je to Boris Filan, kterému vyjde Klimtův polibek. Je to velký, krásně bolavý příběh o těch, kdo nedokážou odejít a nesmí zůstat. O těch, kteří musí být spolu, přestože se nenávidí, i o těch, kteří se musí i přes životní lásku rozejít. Je to příběh o věku objevování, prvních návštěv Západu a oslnění jeho zázraky.

Jak jsem už napsal, Jo Nesbo tentokrát bude ve VKČ absentovat (ale knihy Policie, na kterou všichni tak netrpělivě čekáme se dočkáte velmi brzy), nicméně thrillerů se dočkáte tak jako tak. Jeden vychází v nakladatelství Panteon a jmenuje se Nezbytná smrt Lewise Wintera. Obálka slibuje nejlepší skotskou detektivku roku, tak tomu zkusíme věřit :) Anotace zní více než lákavě. 

Druhou thrillerovou novinkou je Ďáblova hora od Deona Meyera. Hrdina se jmenuje Thobela a jako bývalý voják se snaží vrátit do své Jihoafrické republiky. Krvavé události vedou k jeho proměně v zabijáka, jehož není snadné polapit. Kniha, na kterou se rozhodně podívejte, určitě bude stát za to. 

Pro fanoušky Hry o trůny máme malé překvapení: Divoké karty! Jedná se o první legendární antologii podívek, kterou připravil George R. R. Martin. Do této sbírky přispěly esa tohoto žánru: Roger Zelazny, Howard Waldrop, Lewis Shiner a samozřejmě sám George R. R. Martin. 

Kniha, které já osobně velmi věřím je Návrat do Killybegs Sorjeho Chalandona. Ani ne tak proto, že se knize dostalo ocenění francouzské literární akademie (víme, jak málo tyto ceny mnohdy zajímají), ale hlavně proto, že její příběh mi přijde mimořádně silný. Navíc, jak brzy zjistíte, příběh nepochází z autorovy fantazie, ale z jeho skutečného života. 


Jméno Lois Lowryová možná znáte; nedávno běžel v kinech film podle její knihy Dárce. Ve VKČ najdete další její příběh nazvaný Spočítej hvězdy. Děj se odehrává v Dánsku během 2. světové války v okamžiku, kdy Němci začnou pronásledovat Židy.

Další zajímavou novinkou bude kniha Gerron, ve které Charles Lewinsky vypráví životní příběh slavného německého herce a režiséra židovského původu, který byl nacisty transportován do terezínského ghetta. Někdejší hvězda němých filmů a herecký kolega Marlene Dietrichové se stal jedním z tisíce vězněných. Aby si zachránil život, musí pro Vůdce natočit propagandistický film.

Další kniha z VKČ, kterou vám chci představit se jmenuje Ztráty a nálezy a napsala ji Brooke Davisová. Vypráví o třech lidech, která náhoda spojila, a v konečném důsledku zjistili, že i mladí mohou být moudří, že stáří nerovná se smrt a že klíčem ke šťastnému životu by mohlo docela dobře být občasné porušení pravidel. Zdá se, že Ztráty a nálezy budou moc milá a dojemná kniha.

Zato Konečně doma od Adama Rexe je typcká dětská, ztřeštěná kniha. Dojde v ní k invazi mimozemšťanů a autor je slavný animátor z ještě slavnějšího studia Dreamworks. A mimochodem, stejnojmenný film už míří i do našich kin.

Myslím, že dalšího autora – Daniela Glattauera – moc představovat nemusím. Získal si srdce tisíců čtenářek (ehm, i čtenářů) svým dvoudílným milostným románem v emailech (Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna). Je ctí, že ve VKČ vychází další jeho kniha: Není zač. Hrdina je novinář v bezplatných novinách. Napínavý a dojemný příběh založený na skutečné události si vás získá stejně, jako první dva slavné romány tohoto rakouského spisovatele. 

Poslední kniha, která mí místo v jarním VKČ je cestopis a jmenuje se Nesmrtelná tůra. Tak přece Compostela. Autor Jean-Christophe Rufin vypráví svůj vlastní zážitek z mystické duchovní cesty do španělské Compostely. V jeho podání je duchovní i skeptická, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění.

To je tedy letošní Velký knižní čtvrtek, jarní vydání. Vybrali jste si? Napište mi do komentářů, na kterou knihu, případně knihy se těšíte nejvíc. 

Komentáře

 1. No, Nesbo sice chybí, ale i tak peněženka zapláče, tentokrát mě láká skoro všechno :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, ten Nesbo sice mrzí hodně, na druhou stranu i tak je tam řada prvotřídních knížek :)

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance