Strhující detektivka reflektující historii



Dominik Dán patří bezesporu k nejzářivějším hvězdám na slovenském literárním nebi. Každá jeho kniha se ihned po vydání vyšplhala na přední příčky prodejnosti a takřka ihned se stala bestselerem. Velkou zásluhu na tom má krom literárních kvalit knih i aura tajemnosti. Dominik Dán je totiž pseudonym aktivního elitního policisty, jenž odmítá odtajnit svou pravou identitu.






Román Uzel, který nakladatelství Slovart právě vydalo je sice z roku 2012, ale v rámci příběhové chronologie hlavních postav je románem prvním, úvodním. Čtenář se seznámí s policejním oddělením takzvaného Našeho města, jež odkazuje na Bratislavu a hlavně s postavou Richarda Krauze. Ten se z prostého pochůzkáře díky jednomu úspěšnému případu dostane v policejní hierarchii výš. Do „mordparty“.

Krauzovo uvedení do nového způsobu policejní práce si vezmou na starosti kolegové Hanzel a Burger. Nejmladší člen oddělení se tak během týdenního tažení po restauracích a barech seznamuje se spolupracující „galerkou“ a učí se, jak nejlépe zapadnout do již sehrané party kriminalistů s čímž mu pomůže jeho první „velký“ případ. Vražda v rafinérce.

Při vyšetřování se výborně uvede díky svým znalostem z průmyslové školy. Postupně však sám zjišťuje, že v tomto případu nepůjde jen o vraždu samotnou, ale o mnohem víc. O jeho svědomí, hrdost a důstojnost. Pochopí, že to je právě onen pomyslný uzel, s kterým si bude muset poradit.

Uzel je však silně utažen za pomoci několika nitek. Příběh knihy se odehrává v roce 1988, v kterém autor kromě příběhu o vyšetřování vraždy rozkrývá osudy několika postav. Na nich autor nekriticky, ovšem ani ne uctíváním, reflektuje nedávnou minulost.

Příběhy Dany, jíž na Západě zůstali rodiče a kterou doslova pronásleduje Státní bezpečnost i špičkového pilota Viktora, jenž se „jen“ z hlediska režimu špatně oženil, protože jeho žena má francouzskou matku a otce diplomata, jsou plné politické situace a odkazů na fungování tehdejší společnosti. Celé drama vyvrcholí na ostře hlídané slovensko-rakouské hranici, pod hradem Devín, kdesi v místech u řeky Moravy. Právě zde se totiž spousta lidí pokouší přeplavat na Západ, ovšem mnoho z nich umírá v dešti kulek pohraničníků.

Dominik Dán vytvořil příběh, z kterého mrazí a který poučí. V záplavě skandinávských detektivek je tato kniha příjemnou změnou. Čtenáři mohou mít radost, že přece jen existuje někdo, kdo se v československých literárních podmínkách může měřit se silnou konkurencí. Dominik Dán nejenom, že dokáže vystavět rafinovanou detektivní zápletku. Dokáže se ponořit do psychologie postav, do jejich osudů a to vše propojit s jasnými historickými fakty. To vše dává dohromady strhující a mrazivé čtení.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance