Přeskočit na hlavní obsah

Podivuhodná cesta fakíra, který měl raději zůstat doma

S humoristickou literaturou to máte těžké. Skvělý nápad může slibovat nálož legrace, ale pokud zůstane jen u něj, výsledkem je průšvih. Lépe řečeno průser. Fakír, který uvízl ve skříni z Ikey (a jeho pozoruhodná cesta, abychom doplnili název) sice naprostým průserem není. Pokud se ale těšíte na dobrou, humornou knihu, tato recenze vám vysvětlí, proč byste měli sáhnout po jiné.

Jsme tedy u základního příběhu knihy. Podvodnický fakír letí do Evropy, aby si tam koupil postel s hřebíky (v Ikea), kterou doma výhodně střelí a bude za vodou. Pak se ale stane spousta věcí a on skončí na hranici Anglie, ve Španělsku, v Itálii a tak dál. Stihne se zamilovat, stihne zbohatnout a stihne napsat knihu (asi). No a jak to končí si nechám pro sebe – pro případ, že by vás tato recenze neodradila a přece jen tu knihu chtěli číst.

Mám s tou knihou dva základní problémy: 1) Nesmál jsem se (což je u humoristického románu poměrně zásadní nedostatek) 2) Smál jsem se tam, kde to asi autor nechtěl a kdyby věděl, že jsem se tomu smál, radost by mu to neudělalo.

Ad 1: Většina příhod, které Fakír prožívá jsou jako vystřižené z nějaké letní crazy cool komedie Zdeňka Trošky. Nic proti. Jenže já chci číst inteligentní humoristický román, jako například Muž jménem Ove, nebo i ten proklínaný i do nebe vynášený Stoletý stařík. Samozřejmě se pohybujeme na poli individuálního vkusu, takže si dovedu představit, že to někomu vtipné přijde a nechci se přít o to, jestli je to dobře nebo ne. Bohužel ta celá myšlenka není vůbec originální. Fakír prostě před někým utíká, a pokaždé se stane nějaká náhoda, která ho na chvilku zdrží tam, kde je a pak se zase něco stane a on jede dál (letí, plove). Hm. No, jak říkám, vtipe vylez.

Ad 2: Autor a bohužel i česká překladatelka (které si jinak velmi vážím) se uchýlili k takovému pokleslému slovnímu humoru. Protože se mi to nechce přesně hledat v knize, popíšu to na příkladu, který v knize není, ale dokonale tuto moji námitku ilustruje: Jmenujete se Rabídranáth Shouckel, ale v knize vám budou říkát Drátnarval Šourek, Drátrozedral Šukal – a tak dál. Pokaždé jinak. Má to prý znamenat, že indické jméno je pro nás tak těžko vyslovitelné, že mu blbě rozumíme. No, jak říkám, vtipe vylez. Ještě horší bylo, že této autorově snaze jsem se cca od poloviny knihy začal vysmívat a to je snad to nejhorší, co se autorovi může stát.

Chci říct, že nebylo utrpení tu knihu dočíst, protože to bylo napsané velmi lehce a je vidět, že autor umí psát. Bohužel ale znám spoustu českých blogerů, kteří dovedou psát mnohem lépe, než autor Fakíra, minimálně co se stylistiky týče. A rozhodně znám hodně blogerů, kteří mají lepší smysl pro humor. Fakír je vlastně znásilnění žánru a bohužel, nepíšu to rád, špatnou vizitkou humoristické literatury jako takové.

Hodnocení: 20%
Autor: Romain Puertolas
Překlad: Anežka Charvátová
Vydavatel: Argo

Komentáře

 1. Ha, já věděla, že tohle by nebylo nic pro mě, už Stoletý stařík mi nepřišel tak inteligentně vtipný, jak ostatním a od tohohle jsem čekala i trochu průser a jsem ráda, že jsem o ní do teď (a teď už vůbec) nepřemýšlela :)

  OdpovědětVymazat
 2. coz o to tento cilene mireny (pro nekoho az laciny) humor mi tak nejak nevadi, horsi je, ze ve chvili kdy clovek prekroci polovinu knihy, uvedomi si, ze je to vlastne vsechno porad dokola a autor akorat meni staty...

  OdpovědětVymazat
 3. Ona ta humoristická literatura přišla jako velká vlna, u čtenářů zaznamenal ten proklatý (a velmi čtivý!) Stařík senzaci, takže se asi můžeme těšit na další podobné kousky. Já se tedy přiznám, že Staříka dočteného nemám (z určitých důvodů, ale líbil se mi velmi), ale takový Boček a mne zatím minul.

  Víš o něčem, co by mělo v dohledné době vyjít?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, v září bude nový Boček, ale to není zrovna humor. Četl jsem to nedávno (druhé vydání) a bylo to o něco méně humorné než Aristokratky, ale zase lépe napsané. Jinak o žádném vyloženě humoristickém románu, který by měl v dohledné době vyjít, nevím.

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.