Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 10

Desáté knižní menu si vás našlo a zase budete litovat, že nemáte dost času na čtení.


Fortuna Libri se obvykle nezaměřuje na knihy, které by nějak vyvolaly mou pozornost. Čas od času mě ale jejich novinka zaujme. Syn správce sirotčince je právě takový případ. Pak Čun-do, správce sirotčince, si užívá svých jistých privilegií. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Je připraven poctivě a odhodlaně sloužit své milované vlasti, KLDR. Jenže, režim je nevyzpytatelný a tak člověk nikdy neví, kdy skončí v pekle vězeňského dolu, navzdory své loajalitě, poslušnosti a lásce k vlasti. V tomto režimu nemáte právo na nic, na vlastní život a ani na vlastní identitu. Pak Čun-do přesto přežije, pak se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody. Tento román bývá přirovnáván k Orwellovu 1984, nebo k Souostroví gulad od Solženicyna. Adam Johnson za něj v roce 2013 získal prestižní Pulitzerovu cenu, snad díky kombinaci vymyšleného příběhu plného napětí, krutosti, ale také lásky – a skutečné realitě dnešního režimu v Korejské lidově demokratické republice.


Liao I-wu: Kulky a opiumV den, kdy vychází tento Knižní výběr je to přesně 25 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Časně ráno 4. června 1989 mobilizovala čínská vláda lidovou armádu, aby potlačila mírovou demonstraci desetitisíců studentů, kteří požadovali větší svobodu a demokracii. Na Náměstí nebeského klidu pak armáda zmasakrovala tisíce lidí, což vyvolalo vlnu zděšení. Čínská vláda nikdy nezveřejnila, kolik lidí rozjezdily tanky, kolik studentů bylo zastřeleno nebo ubito k smrti. Liao I-wu, který krveprolití předjímal ve své básni napsané den před vlastním masakrem a byl za její uveřejnění na čtyři roky odsouzen do žaláře, vedl potají rozhovory s očitými svědky a příbuznými obětí. Vzniklo tak šokující i dojímavé svědectví o nepochopitelných událostech 4. června a statečných lidech, kteří zaplatili za svoje předsvědčení životem. Je vám jméno autora povědomé? Mělo by být – nedávno od něj vyšla skvělá kniha Hovory se spodinou.


David Wong: John na konci umře

Už jste někdy slyšeli, že by název knihy prozradil, jak kniha dopadne? Čtenář románu John na konci umře se musí smířit s tím, že ví, jak kniha skončí. Naštěstí to ale není to hlavní, o co v ní jde. Kniha John na konci umře je totiž zábavnou parodií na horory kombinující temná témata příběhů H. P. Lovecrafta se surrealistickými obrazy připomínajícími plátna Hieronyma Bosche. Autor čtenáře vede složitě strukturovaným, přesto ale přehledným a neustále napínavým dějem a rozhodně nešetří nápady. Uchvacuje obrazotvorností, ironickým až kousavě jízlivým humorem a bohatým jazykem, který ale dává zcela do služeb svého strhujícího příběhu. Kniha John na konci umře zaujme nejen milovníky hororů a zastánce paranormálních jevů, ale každého, kdo má rád svižné příběhy a kdo se s otevřenou myslí zajímá o problémy současného světa.


Marcus Chown: Jaký to nádherný svět


Marcus Chown je génius. Dovede o složitých, vědeckých věcech mluvit tak jednoduše, že je brzy pochopí každý, i já. Už mu u nás vyšlo několik knih (Kvantová teorie nikoho nezabije, Musíme si promluvit o Kelvinovi a Vesmír v tweetech) a všechny měly obrovský úspěch. Hádám, že novinková Jaký to nádherný svět na tom bude podobně. Víte například, že lidské tělo vytvoří během jednoho dne asi 300 miliard nových buněk? To je víc, než je hvězd v naší galaxii. A že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví? Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit.


Flann O’Brian: Třetí strážník


Flann O’Brian je po Jamesi Joyceovi a Samuelu Beckettovi považovaný za nejvýznamnějšího irského spisovatele. Vlastním jménem se jmenoval Brian O’Nolan a zemřel v roce 1966. Třetí strážník vyšel až po jeho smrti – našel se v jeho pozůstalosti. 2. vydání, které právě v těchto dnech poslalo na knižní pulty Argo (po 15 letech od prvního vydání) můžeme vnímat jako hold této irské spisovatelské legendě. Bezejmenný vypravěč zavraždí starého lakomce Matherse, aby získal peníze na vydání definitivního komentáře k dílu neobyčejného "fyzika, balistika, filosofa a psychologa" de Selbyho. Zanedlouho po svém činu se ocitá v bizarním a zcela nepochopitelném světě, kde ho čekají mnohá překvapení, ale především tři strážníci, kteří tento podivný svět střeží a řídí. Neplatí zde žádná ověřená vysvětlení přírodních jevů, smysly vypravěče šálí a paměť mu vypovídá službu. Vypravěč tímto světem-nesvětem poněkud nedobrovolně putuje a na konci této pouti ho čeká zasloužený cíl.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

O burácejícím rachotu hroutícího se mramorového pomníku

Kniha Jana Nováka Kundera: Český život a doba, kterou letos společným úsilím vydali nakladatelství Paseka a Argo, způsobila menší výbuch na české literárně-kritické scéně. První recenze a zasvěcené soudy se stihly objevit ještě předtím, než kniha vyšla. Stovky stran popsaných těmi, kteří mají na knihu silný názor a kteří se v podstatě rozdělili do dvou skupin: Ti, kteří knihu a autora hájili a ti, kteří na knize nenechali suchou jedinou nit ve všité záložce. 
Aniž by mne osoba Milana Kundery kdovíjak zajímala (a to ani po stránce literární, ani po stránce všeobecné), dostal jsem neodbytnou chuť si knihu přečíst. Dal jsem si záležet, stránku po stránce jsem četl pečlivě a soustředěně, abych si mohl udělat názor sám. 
Tento text začnu jinak, než jak jsem zvyklý psát knižní recenze. Začnu psát o tom, co mě na knize štvalo a o čem jsem přesvědčený, že knize uškodilo. Není toho úplně málo.

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance

Napsat kritickou knihu o Miloši Zemanovi je terno. Nemusíte se ani moc snažit a úspěch máte zaručený. Odpůrců současného českého prezidenta je dost a vy si tak můžete být jisti, že kniha bude dominovat žebříčku prodejnosti. Ale když jste „přední český investigativní novinář“, měli byste mít poněkud vyšší ambici.Jaroslav Kmenta sám o sobě na zadním přebalu knihy Rudý Zeman (kterou si vydal sám) píše: „Patří k nejvýraznějším osobnostem české investigativní žurnalistiky“. Pokud má o sobě někdo tak vysoké mínění, měl by to také prokázat. Investigativy je v Rudém Zemanu pomálu – a to ještě to, co Kmenta vyprávěl stojí na velmi nejisté vodě.

Drtivá většina knihy – celých 16 ze 17 kapitol – totiž Kmenta posbíral z již publikovaných materiálů. Ať už svých, nebo jiných novinářů. Popisuje známé i téměř pozapomenuté kauzy, které tvořily rámec Zemanovy politické kariéry. Více méně jde lineárně, takže se dostaneme od kauzy Bamberk přes Olovo k výprasku v prezidentské volbě v roce 2003 až po finan…