Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 10

Desáté knižní menu si vás našlo a zase budete litovat, že nemáte dost času na čtení.


Fortuna Libri se obvykle nezaměřuje na knihy, které by nějak vyvolaly mou pozornost. Čas od času mě ale jejich novinka zaujme. Syn správce sirotčince je právě takový případ. Pak Čun-do, správce sirotčince, si užívá svých jistých privilegií. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Je připraven poctivě a odhodlaně sloužit své milované vlasti, KLDR. Jenže, režim je nevyzpytatelný a tak člověk nikdy neví, kdy skončí v pekle vězeňského dolu, navzdory své loajalitě, poslušnosti a lásce k vlasti. V tomto režimu nemáte právo na nic, na vlastní život a ani na vlastní identitu. Pak Čun-do přesto přežije, pak se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody. Tento román bývá přirovnáván k Orwellovu 1984, nebo k Souostroví gulad od Solženicyna. Adam Johnson za něj v roce 2013 získal prestižní Pulitzerovu cenu, snad díky kombinaci vymyšleného příběhu plného napětí, krutosti, ale také lásky – a skutečné realitě dnešního režimu v Korejské lidově demokratické republice.


Liao I-wu: Kulky a opiumV den, kdy vychází tento Knižní výběr je to přesně 25 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Časně ráno 4. června 1989 mobilizovala čínská vláda lidovou armádu, aby potlačila mírovou demonstraci desetitisíců studentů, kteří požadovali větší svobodu a demokracii. Na Náměstí nebeského klidu pak armáda zmasakrovala tisíce lidí, což vyvolalo vlnu zděšení. Čínská vláda nikdy nezveřejnila, kolik lidí rozjezdily tanky, kolik studentů bylo zastřeleno nebo ubito k smrti. Liao I-wu, který krveprolití předjímal ve své básni napsané den před vlastním masakrem a byl za její uveřejnění na čtyři roky odsouzen do žaláře, vedl potají rozhovory s očitými svědky a příbuznými obětí. Vzniklo tak šokující i dojímavé svědectví o nepochopitelných událostech 4. června a statečných lidech, kteří zaplatili za svoje předsvědčení životem. Je vám jméno autora povědomé? Mělo by být – nedávno od něj vyšla skvělá kniha Hovory se spodinou.


David Wong: John na konci umře

Už jste někdy slyšeli, že by název knihy prozradil, jak kniha dopadne? Čtenář románu John na konci umře se musí smířit s tím, že ví, jak kniha skončí. Naštěstí to ale není to hlavní, o co v ní jde. Kniha John na konci umře je totiž zábavnou parodií na horory kombinující temná témata příběhů H. P. Lovecrafta se surrealistickými obrazy připomínajícími plátna Hieronyma Bosche. Autor čtenáře vede složitě strukturovaným, přesto ale přehledným a neustále napínavým dějem a rozhodně nešetří nápady. Uchvacuje obrazotvorností, ironickým až kousavě jízlivým humorem a bohatým jazykem, který ale dává zcela do služeb svého strhujícího příběhu. Kniha John na konci umře zaujme nejen milovníky hororů a zastánce paranormálních jevů, ale každého, kdo má rád svižné příběhy a kdo se s otevřenou myslí zajímá o problémy současného světa.


Marcus Chown: Jaký to nádherný svět


Marcus Chown je génius. Dovede o složitých, vědeckých věcech mluvit tak jednoduše, že je brzy pochopí každý, i já. Už mu u nás vyšlo několik knih (Kvantová teorie nikoho nezabije, Musíme si promluvit o Kelvinovi a Vesmír v tweetech) a všechny měly obrovský úspěch. Hádám, že novinková Jaký to nádherný svět na tom bude podobně. Víte například, že lidské tělo vytvoří během jednoho dne asi 300 miliard nových buněk? To je víc, než je hvězd v naší galaxii. A že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví? Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit.


Flann O’Brian: Třetí strážník


Flann O’Brian je po Jamesi Joyceovi a Samuelu Beckettovi považovaný za nejvýznamnějšího irského spisovatele. Vlastním jménem se jmenoval Brian O’Nolan a zemřel v roce 1966. Třetí strážník vyšel až po jeho smrti – našel se v jeho pozůstalosti. 2. vydání, které právě v těchto dnech poslalo na knižní pulty Argo (po 15 letech od prvního vydání) můžeme vnímat jako hold této irské spisovatelské legendě. Bezejmenný vypravěč zavraždí starého lakomce Matherse, aby získal peníze na vydání definitivního komentáře k dílu neobyčejného "fyzika, balistika, filosofa a psychologa" de Selbyho. Zanedlouho po svém činu se ocitá v bizarním a zcela nepochopitelném světě, kde ho čekají mnohá překvapení, ale především tři strážníci, kteří tento podivný svět střeží a řídí. Neplatí zde žádná ověřená vysvětlení přírodních jevů, smysly vypravěče šálí a paměť mu vypovídá službu. Vypravěč tímto světem-nesvětem poněkud nedobrovolně putuje a na konci této pouti ho čeká zasloužený cíl.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte