Přeskočit na hlavní obsah

Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat (80%)

Po megavelkém úspěchu Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se velmi netrpělivě čekalo na to, jestli se autorovi povede napsat stejně dobrou druhou knihu. Laťka byla nasazena vysoko, Stoletý stařík se stal jedním z nejúspěšnějších debutů u nás, mluví se o něm prakticky stále a to už jsou dva roky od doby, kdy vyšel v češtině. Už čekat nemusíme, druhá kniha se jmenuje Analfabetka, která uměla počítat a v této recenzi jí budu říkat Analfabetka. Familierně, protože jsem si ji velmi rychle zamiloval.
Analfabetka se jmenuje Nombeko a vyrůstala v obřím jihoafrickém slumu. Vůbec neumí číst, ale shodou náhod (jedné z mnoha budoucích) umí skvěle počítat. Díky tomu nemusí vynášet latríny, ale pracuje v kanceláři, což je nejvyšší kariérní postup, jakého lze v tomto místě dosáhnout. Jenže Nombeko je mimořádná a tak míří výš a výš. Navrhuje jaderné hlavice, pak se vlivem další náhody dostane do Švédska a nakonec se ocitne v jedné místnosti se švédským králem a švédským premiérem. Na cestě od latríny ke švédskému králi ujde hodně dlouhou cestu a zažije spoustu neuvěřitelných věcí, které budou útočit na bránice čtenářů.


První otázka, která logicky napadne každého čtenáře Staříka se nabízí sama: Je Analfabetka lepší? Ta otázka je stejně tak logická, jako těžká a než na ni přinesu odpověď, bude muset přijít vysvětlení. Stařík, to je akční jízda absurdit. Příhody, které se mu staly by se patrně ve skutečném světě stát nemohly, navíc jednomu člověku. Ale to přece není důležité, humoristická literatura to snese, důležité je, jestli je humor chytrý a zábavný. A málokdo pochybuje o tom, že v tomto směru Jonas Jonasson odvedl nejlepší práci.

Analfabetka je trochu jiná. Zatímco ve Staříkovi se pomocí flashbacků dostáváme do Alanovy minulosti, tady je příběh vyprávěn chronologicky – ovšem vypráví se dvě dějové linie. V jedné sledujeme samotnou Nombeko a její emancipaci na jihoafrickém osudu a ve druhé její budoucí souputníky, kteří se ve Švédsku emancipují především sami od sebe. Jsou to dva bratři – jednovaječná dvojčata, z nichž ten jeden ani neexistuje – otec ho nenahlásil na úřadech. Jeden bratr bojuje proti království, druhý se snaží žít nohama na zemi. Jsou jak nebe a dudy, a přesto jsou nerozluční. Když do jejich života vpadne Nombeko, vše se dá do pohybu. V tomto je Analfabetka jiná a v tom je „hlavní příběh“ mnohem zajímavější.

No ale humoristická literatura není jen o příběhu, ale právě o tom humoru. Zde se vlastně opakuje model ze Staříka, a to s několika dost podobnými body. Nombeko se potkává s lidmi, které by za normálních okolností potkat ani neměla. A stejně jako ve Staříkovi, i zde hraje klíčovou úlohu jaderná zbraň. A i tady si na své přijdou hledači romantických příběhů. Ale ty příhody, které Nombeko prožívá jsou už moc crazy. Stále zůstávají zábavné a některé momenty (speciálně v závěru některé dialogy mezi králem a premiérem) vás rozesmějí tak, že budete vykázáni z prostředku veřejné dopravy. Ale celkový dojem je takový, že méně by bylo více. Stařík je také absurdní, ale většinou v rámci bujné fantazie. A v tom je jeho síla. Historky, které prožije Analfabetka (navíc je jejich eskalace a tím pádem posun příběhu vždy daná zvláštní náhodou) už tuto sílu nemají.

Kdybych to měl shrnout: myslím, že většina těch, kterým se líbil Stařík bude spokojená. Analfabetka není tak dravá, což vyváží zajímavější příběh, se kterým bude hodně čtenářů souznit. Chci ale ještě závěrem dodat, že mám raději, když má příběh nějakou nehumoristickou nadstavbu. Krásný případ je kniha Muž jménem Ove, která nedávno vyšla. I proto jsem na Analfabetku v závěrečném hodnocení trochu přísnější, ale myslím, že pokud hledáte vtipnou knihu na léto, s Analfabetkou chybu neuděláte.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.