Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 8

Osmý knižní výběr vznikal těžce. Nabídka zajímavých knih je totiž v době před pražským knižním veletrhem tak bohatá, že nebylo snadné vybrat pět, na které chci upozornit. Máte tak před sebou další silnou sestavu knižní potěchy.
Jean-Michel Guenassia: Vysněný život Ernesta G.


Po Klubu nenapravitelných optimistů, který se u nás velmi rychle stal bestsellerem, se netrpělivě čekalo na další román Jeana-Michela Guenassii. Čekání je u konce. Hrdinou příběhu je Josef Kaplan, kterého sledujeme od studií v Praze, přes Paříž a Alžír až po jeho angažmá v socialistickém Československu. S mírnou nadsázkou lze říct, že po Skleněném pokoji Simona Mawera tu máme další román, který popisuje naše nedávné dějiny zahraniční optikou (ale takových knih v posledních letech vyšlo víc, třeba HHhH, Mnichovský přízrak nebo Zmrzlinář). V čem je tedy Vysněný život Ernesta G. nejvíc zajímavý? V první řadě tím, že nevypráví o dějinách, ale o lidech. Guenassia opět přednesl pestrou paletu příběhů a lidských osudů a utkává bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu.


Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat


Když vyšel Stoletý stařík, prvotina Jonase Jonassona, spustila se vichřice. Kniha slavila mimořádný úspěch, desetitisíce čtenářů se bavilo příběhy Alana Karlassona. Analfabetka, která uměla počítat je druhý Jonassoův román a po nebývale vysoce nasazené laťce jsou na ni samozřejmě kladeny vysoké nároky. A o čem vypráví? Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. O dobrou zábavu bude i tentokrát postaráno.


Ruta Sepetys: Potrhaná křídla

Podobně jako v případě Jonase Jonassona je i tato kniha druhým
románem úspěšné debutantky. Tou prvotinou byla knihaV šedých tónech, která vyšla vloni a podle mého názoru to byla jedna z nejzajímavějších knih, která v té době vyšla. Věřím tomu, že svůj talent potvrdila i v Potrhaných křídlech, které právě vyšly. Dostaneme se do New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? To se dozvíte, když si knihu přečtete.


Fredrik Backman: Muž jménem Ove

Oveho byste za souseda mít nechtěli. Táhne mu na šedesát a je to
největší vztekloun široko daleko. Těžce nese, že už není předsedou družstva, což mu nezabrání v tom peskovat své sousedy – je to samozvaný (nikým nevolený) strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí – začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Švédský bestseller Muž jménem Ove je přesně ta kniha, po které vám zůstane úsměv na tváři a hezky v duši.


Jussi Adler Olsen: Washingtonský dekret

Jussi Adler Olsena jsem si nechal na konec, jako příslovečnou
třešničku na dortu. Tohoto charismatického Dána mám delší dobu upřímně rád a těší mě, že počet jeho českých fanoušků přibývá a přibývá. Zatím jsme ho mohli znát jako autora detektivní série z Oddělení Q, ale ještě před toutou sérií napsal Jussi Adler Olsen tři jiné romány. Washingtonský dekret je jedním z nich. Demokratický guvernér Bruce Jansen právě vyhrál s velkým náskokem americké prezidentské volby. Oslava vítězství je však pokažena atentátem, při němž umírá jeho manželka. Kdo stojí v pozadí tragédie? Je vrahem opravdu místní podivín, nebo nitky sahají dál? Po Jansenově nástupu do úřadu prezidenta se Spojené státy rázem ocitají v situaci, kdy nový prezident udělá cokoliv, aby změnil americkou společnost — okamžitě a za jakoukoliv cenu. Schválí kontroverzní dekret, který ruší ústavní práva amerických občanů. Vzhůru nohama je celá americká společnost a vír událostí smete i členku Jansenova volebního štábu Doggie.

Komentáře

  1. Zrovna čtu Složku 64 od Adlera Olsena, je dobrá. Washingtonský dekret asi vynechám, politické thrillery nemusím. Ale o to víc se těším na další případ oddělení Q - Marco. A ještě mě zaujala Ruth Sepetysová....román V šedých tónech mě dostal do kolen.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Pro mě je toto asi nejosobnější výběr - všech pět knih budu číst, všech pět je na mém úzkém seznamu :)

      Smazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

O burácejícím rachotu hroutícího se mramorového pomníku

Kniha Jana Nováka Kundera: Český život a doba, kterou letos společným úsilím vydali nakladatelství Paseka a Argo, způsobila menší výbuch na české literárně-kritické scéně. První recenze a zasvěcené soudy se stihly objevit ještě předtím, než kniha vyšla. Stovky stran popsaných těmi, kteří mají na knihu silný názor a kteří se v podstatě rozdělili do dvou skupin: Ti, kteří knihu a autora hájili a ti, kteří na knize nenechali suchou jedinou nit ve všité záložce. 
Aniž by mne osoba Milana Kundery kdovíjak zajímala (a to ani po stránce literární, ani po stránce všeobecné), dostal jsem neodbytnou chuť si knihu přečíst. Dal jsem si záležet, stránku po stránce jsem četl pečlivě a soustředěně, abych si mohl udělat názor sám. 
Tento text začnu jinak, než jak jsem zvyklý psát knižní recenze. Začnu psát o tom, co mě na knize štvalo a o čem jsem přesvědčený, že knize uškodilo. Není toho úplně málo.

Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman – promarněná šance

Napsat kritickou knihu o Miloši Zemanovi je terno. Nemusíte se ani moc snažit a úspěch máte zaručený. Odpůrců současného českého prezidenta je dost a vy si tak můžete být jisti, že kniha bude dominovat žebříčku prodejnosti. Ale když jste „přední český investigativní novinář“, měli byste mít poněkud vyšší ambici.Jaroslav Kmenta sám o sobě na zadním přebalu knihy Rudý Zeman (kterou si vydal sám) píše: „Patří k nejvýraznějším osobnostem české investigativní žurnalistiky“. Pokud má o sobě někdo tak vysoké mínění, měl by to také prokázat. Investigativy je v Rudém Zemanu pomálu – a to ještě to, co Kmenta vyprávěl stojí na velmi nejisté vodě.

Drtivá většina knihy – celých 16 ze 17 kapitol – totiž Kmenta posbíral z již publikovaných materiálů. Ať už svých, nebo jiných novinářů. Popisuje známé i téměř pozapomenuté kauzy, které tvořily rámec Zemanovy politické kariéry. Více méně jde lineárně, takže se dostaneme od kauzy Bamberk přes Olovo k výprasku v prezidentské volbě v roce 2003 až po finan…