Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 7

Sedmý výběr z toho, co se nedávno dostalo do našich knihkupectví by mohl uspokojit každého z vás. A možná se zrodila nová česká literární hvězda - jméno Jakub Dotlačil si dobře zapamatujte. V tomto výběru nemůže chybět thriller, ale začínáme u našich sousedů: V Polsku.


20 let nového Polska v reportážích

Možná díky úspěchu Mariusze Szczygiela se u nás v poslední době začala prosazovat tzv. polská škola reportáže. Reportáž je v Polsku velmi oblíbený žánr, kterému se tištěná média věnují na mnohem větším prostoru, než u nás. Ty reportáže jsou nadčasové a díky své kvalitě umí vyprávět příběh doby. Jsou něco víc, než novinové články – často mají vysokou literární hodnotu. Již zmiňovaný Mariusz Szczygiel vybral 27 reportáží od 22 autorů a tato antologievám představí Polsko tak, jak jej neznáte. A témata jsou opravdu všelijaká: internetové chaty, inzeráty se seznamkou, víra a náboženství… Těch témat je hodně a skládají pestrou mozaiku postkomunistického Polska. Český čtenář se nemusí bát, že nebude rozumět polským reáliím – Szczygiel, editor této antologie, pomocí vsuvek a vysvětlivek českého čtenáře uvádí do obrazu.


Sylwia Chutnik: Kapesní atlas žen

Shodou náhod i touto knihou zůstáváme v Polsku. Sylwia Chutnik je nejen mladá polská autorka (ročník 1979), ale také aktivistka bojující za práva matek. Dává do konfrontace polské národní mýty s moderním feminismem a její knihy jsou silným a výrazným příspěvkem do této debaty. V krátké době po sobě vyšly v českém překladu hned dva její romány – nejdříve Potvory (vydalo Argo), ale především její debut Kapesní atlas žen (Fra). Je to vlastně literární bedekr popisující svérázné typy žen, které žijí ve Varšavě. Po jejích ulicích krouží zlostné důchodkyně, domácí puťky, znuděné úřednice, polské matky i anarchistky a hledají své oběti. Čtyři hlavní hrdinky Atlasu spojuje jeden dům ve čtvrti Ochota, jméno po Panně Marii – Královně Polska a nevyřešená traumata z minulosti.


Etgar Keret: Najednou někdo klepe na dveře


U nás ne úplně neznámý, každopádně hodně zajímavý je izraelský autor Etgar Keret. První kniha, kterou jsme si v češtině mohli přečíst byla sbírka povídek Létající Santini, ta vyšla v roce 2005. Teď, o devět let později se objevila další sbírka povídek: Najednou někdo klepe na dveře. Opět se ukazuje, jak zajímavý je to spisovatel a jak dobré je znát jeho povídky. A jaké vlastně jsou? Hořkosladkým tónem vypráví příběhy běžných Izraelců z dnešního Izraele. Povídky jsou krátké, často bizarní, mnohdy okořeněné koňskou dávkou sarkasmu a černého humoru.Jakub Dotlačil: Jiné životy Hynka Harra

19. století je často nazývané stoletím páry. Průmyslová revoluce, národnostní pnutí v rakousko-uherské monarchii, národní obrození… Toto všechno známe, minimálně bychom to vylovili z paměti při vzpomínce na hodiny dějepisu. Rozvíjejí se ale také spolky jako Sokol, Hlahol, ale také první české parapsychologické společnosti. Ta skutečně existovala, i když příběh, který Jiné životy Hynka Harra vypráví, je fikce. Respektive - kombinace reality 19. století a skutečných parapsychologických teorií. Není ale jenom příběhem o parapsychologii, ta je vlastně rámcem pro další témata: národní a lidská identita, tolerance – a samozřejmě je zde důležitý i samotný příběh Hynka Harra, který se díky jedné schůzi českých parapsychologů dostane do turbíny události, která mu změní život. Jako nadané médium odjíždí do Berlína, zapojí se do války mezi Rakouskem a Pruskem, aby nakonec zjistil, že všechno je tak trochu jinak. Kniha Jiné životy Hynka Harra je velmi originální a nápaditá.


Nicci French: Zlé pondělí


No a na závěr jsem si nechal další libůstku pro nás, kteří jsme propadli thrillerům. Když se už svět jakž takž nabažil severských románů, o své slovo se přihlásila Anglie, ze které odjakživa přicházela skvělá krimi. Z poslední doby stojí za zmínku třeba Peter May, Tana French, Denise Mina nebo Robert Galbraith (mimochodem – druhý případ s Cormoranem Strikem vychází v angličtině co nevidět!). V Anglii velmi úspěšná je Nicci French. Teď jí tu vyšla  kniha Zlé pondělí – úvodní část sedmi knih se sedmi dny v týdnu, které naštěstí tvoří uzavřené případy, a tak nemusíme netrpělivě čekat, jak bude příběh pokračovat. A rozhodně nás autorka nebude šetřit: Dojde k únosu pětiletého Matthewa Faradaye. Jeho tvář figuruje na titulních stranách novin. Rodiče i vyšetřovatelé jsou zoufalí. Dokáže někdo jejich chlapečka nalézt, než bude pozdě? Na jedinou stopu naráží psychoterapeutka Frieda Kleinová. Jeden z pacientů jí popisuje své sny o tom, jak unáší chlapce, který jako by z oka vypadl Matthewovi. Frieda, která je zprvu přesvědčená, že policie její obavy rovnou smete ze stolu, je postupně proti své vůli zatažena do samého centra případu.

Komentáře

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. Tipy jsou skvělé, zaujala mě hned první kniha.Od Nicci French připomínám knihy, které už vyšly dříve. Četla jsem je všechny a tak můžu doporučit těm, kteří mají rádi psychothrillery: Červený pokoj, Bezpečný dům, Ničená láskou, Pod kůží, Zlé sny se někdy vracejí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, nenapadlo mě zkontrolovat si, co od Nicci French vyšlo, takže se omlouvám, děkuju za upozornění a je to opraveno :)

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.