Knižní menu 5

Knižní menu číslo pět je ozvěnou na dvě aktuální události: návštěvu Tima Burtona v Praze (a výstavu, která probíhá) a hrabalovské jubileum, které se stalo dominantní kulturní událostí tohoto času. Kromě Burtona a Hrabala jsem sáhl po jedné černohumorné novince, severské krimi a memoárové knihy bývalého ředitele BIS.

Jamie Masonová: Mrtvol na tři hroby


Milovníci černého humoru a thrillerů to nemají snadné, neexistuje moc knih, které by ukojily obě tyto záliby. Z poslední doby snad jen 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrimura Helgasona nebo Obchodník se smrtí Hughe Laurieho. Protože černý humor miluju, debut Jamie Masonové Mrtvol na tři hroby jsem přivítal s nadšením. Jason Getty má na zahradě zakopanou mrtvolu a ví o tom. Ví o tom, protože ji tam sám zakopal. Netuší ale, že jeho zahrada ukrývá překvapení – tajemství, o kterém ani on sám neví. Jeho již tak dost nepříjemná situace se začíná komplikovat. Mrtvol na tři hroby je hororový román, který ocení fanoušci Alfreda Hitchcocka či bratrů Coenů.

Vydalo Argo: https://www.kosmas.cz/knihy/191138/mrtvol-na-tri-hroby/

Henning Mankell: Bílá lvice

Henning Mankell je doyen švédského literárního nebe. O každém druhém autorovi detektivek a thrillerů ze Švédska, Norska či Dánska se říká, že je nejlepší, nejúspěšnější a tak podobně, ale málokdo to o sobě může říct právem. Henning Mankell ano – jeho série s Kurtem Wallanderem se stala kultem, také díky skvělému seriálu BBC s Kennethem Branaghem v hlavní roli. Bílá lvice je třetí díl této série. Komisař Wallander je se svým týmem povolán vyšetřit případ zmizelé Louisy Akerblomové, realitní makléřky a opory metodistické církve. Wallanderovi je celou dobu jasné, že oběť už není mezi živými. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství.

Pokud dáváte přednost e-knihám, ke stažení je zde: http://www.kosmas.cz/knihy/192761/bila-lvice/

Tim Burton: Můra noční, předvánoční


Každý milovník Tima Burtona zná Ukradené Vánoce – animovaný netradiční vánoční příběh, který se vymyká romantické podobě těchto svátků. Věděli jste ale, že předobrazem filmu je báseň „Můra noční, předvánoční”? Vznikla před více než dvaceti lety a v českém překladu se objevuje úplně poprvé. Jack Skellington je pán Halloweenska. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů.

Koupit si ji můžete zde: https://www.kosmas.cz/knihy/192355/mura-nocni-predvanocni/


Bohuml Hrabal: Hlučná samota

1914/2014 - Sto let Bohumila Hrabala

Letos si připomínáme sto let od narození Bohumila Hrabala, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Kromě skvělých knih po Hrabalovi zůstal také zajímavý příběh. Příběh člověka, který bojuje proti režimu, který se jej nejdřív snaží umlčet a posléze ochočit. Hlučná samota je koncipovaná jako kronika života a díla Bohumila Hrabala představuje jedinečný výbor autentických dokumentů a fotografií, ukázek korespondence, původních neupravovaných strojopisů básní, povídek a románů. Najdete zde také doklady o komunistických cenzorských praktikách, reprodukce nakladatelských smluv a lektorských posudků, odborné a čtenářské ohlasy a mnoho dalších dokumentů. Hlučná samota se dá považovat za chybějící dílek v mozaice – víc než důstojná připomínka letošního hrabalovského jubilea.

Vydala Mladá fronra ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví  https://www.kosmas.cz/knihy/191438/hlucna-samota/

Jiří Růžek: V labyrintu zpravodajských služeb

Jiří Růžek je bývalý dlouholetý ředitel BIS a z titulu své funkce zažil to, co nás jen tak někdo nezažil. V této knize nám vypráví o tom, co prožil od listopadu 1989 – vypráví jen to, u čeho sám byl nebo co mu vyprávěli očití svědkové. V labyrintu zpravodajských služeb je dokument doby, kterou si moc dobře pamatujeme, ale pouští nás do zákulisí, které zůstalo drtivé většině nás ukryto. Popisuje, jak se od základu znovu formovaly bezpečnostní složky státu po listopadu 89, a vysvětluje, proč bylo nutné udělat radikální řez ve státní správě, policii, tajných službách a oddělit staré a vytvořit nové. A navíc – komentáře Jiřího Růžka a poznámky na okraj o lidech a událostech posledních let nepostrádají sympatickou dávku střízlivého humoru.

Knihu si můžete koupit zde: http://www.kosmas.cz/knihy/191182/v-labyrintu-zpravodajskych-sluzeb/

Komentáře

  1. Po Jamie Masonové se určitě podívám, černý humor, to je moje! A Tim Burton... mohu jen litovat, že se nedostanu do Prahy na jeho výstavu (http://www.timburton.cz/) a po knize se podívám v předvánočním čase, jen si to musím někde pečlivě poznamenat.

    OdpovědětVymazat
  2. Jojo, to vím, ale sama se do Prahy dostanu málokdy. Ale třeba se najde příležitost.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

František Šmehlík: Šelma (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)