Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 5

Knižní menu číslo pět je ozvěnou na dvě aktuální události: návštěvu Tima Burtona v Praze (a výstavu, která probíhá) a hrabalovské jubileum, které se stalo dominantní kulturní událostí tohoto času. Kromě Burtona a Hrabala jsem sáhl po jedné černohumorné novince, severské krimi a memoárové knihy bývalého ředitele BIS.

Jamie Masonová: Mrtvol na tři hroby


Milovníci černého humoru a thrillerů to nemají snadné, neexistuje moc knih, které by ukojily obě tyto záliby. Z poslední doby snad jen 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrimura Helgasona nebo Obchodník se smrtí Hughe Laurieho. Protože černý humor miluju, debut Jamie Masonové Mrtvol na tři hroby jsem přivítal s nadšením. Jason Getty má na zahradě zakopanou mrtvolu a ví o tom. Ví o tom, protože ji tam sám zakopal. Netuší ale, že jeho zahrada ukrývá překvapení – tajemství, o kterém ani on sám neví. Jeho již tak dost nepříjemná situace se začíná komplikovat. Mrtvol na tři hroby je hororový román, který ocení fanoušci Alfreda Hitchcocka či bratrů Coenů.

Vydalo Argo: https://www.kosmas.cz/knihy/191138/mrtvol-na-tri-hroby/

Henning Mankell: Bílá lvice

Henning Mankell je doyen švédského literárního nebe. O každém druhém autorovi detektivek a thrillerů ze Švédska, Norska či Dánska se říká, že je nejlepší, nejúspěšnější a tak podobně, ale málokdo to o sobě může říct právem. Henning Mankell ano – jeho série s Kurtem Wallanderem se stala kultem, také díky skvělému seriálu BBC s Kennethem Branaghem v hlavní roli. Bílá lvice je třetí díl této série. Komisař Wallander je se svým týmem povolán vyšetřit případ zmizelé Louisy Akerblomové, realitní makléřky a opory metodistické církve. Wallanderovi je celou dobu jasné, že oběť už není mezi živými. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství.

Pokud dáváte přednost e-knihám, ke stažení je zde: http://www.kosmas.cz/knihy/192761/bila-lvice/

Tim Burton: Můra noční, předvánoční


Každý milovník Tima Burtona zná Ukradené Vánoce – animovaný netradiční vánoční příběh, který se vymyká romantické podobě těchto svátků. Věděli jste ale, že předobrazem filmu je báseň „Můra noční, předvánoční”? Vznikla před více než dvaceti lety a v českém překladu se objevuje úplně poprvé. Jack Skellington je pán Halloweenska. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů.

Koupit si ji můžete zde: https://www.kosmas.cz/knihy/192355/mura-nocni-predvanocni/


Bohuml Hrabal: Hlučná samota

1914/2014 - Sto let Bohumila Hrabala

Letos si připomínáme sto let od narození Bohumila Hrabala, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Kromě skvělých knih po Hrabalovi zůstal také zajímavý příběh. Příběh člověka, který bojuje proti režimu, který se jej nejdřív snaží umlčet a posléze ochočit. Hlučná samota je koncipovaná jako kronika života a díla Bohumila Hrabala představuje jedinečný výbor autentických dokumentů a fotografií, ukázek korespondence, původních neupravovaných strojopisů básní, povídek a románů. Najdete zde také doklady o komunistických cenzorských praktikách, reprodukce nakladatelských smluv a lektorských posudků, odborné a čtenářské ohlasy a mnoho dalších dokumentů. Hlučná samota se dá považovat za chybějící dílek v mozaice – víc než důstojná připomínka letošního hrabalovského jubilea.

Vydala Mladá fronra ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví  https://www.kosmas.cz/knihy/191438/hlucna-samota/

Jiří Růžek: V labyrintu zpravodajských služeb

Jiří Růžek je bývalý dlouholetý ředitel BIS a z titulu své funkce zažil to, co nás jen tak někdo nezažil. V této knize nám vypráví o tom, co prožil od listopadu 1989 – vypráví jen to, u čeho sám byl nebo co mu vyprávěli očití svědkové. V labyrintu zpravodajských služeb je dokument doby, kterou si moc dobře pamatujeme, ale pouští nás do zákulisí, které zůstalo drtivé většině nás ukryto. Popisuje, jak se od základu znovu formovaly bezpečnostní složky státu po listopadu 89, a vysvětluje, proč bylo nutné udělat radikální řez ve státní správě, policii, tajných službách a oddělit staré a vytvořit nové. A navíc – komentáře Jiřího Růžka a poznámky na okraj o lidech a událostech posledních let nepostrádají sympatickou dávku střízlivého humoru.

Knihu si můžete koupit zde: http://www.kosmas.cz/knihy/191182/v-labyrintu-zpravodajskych-sluzeb/

Komentáře

  1. Po Jamie Masonové se určitě podívám, černý humor, to je moje! A Tim Burton... mohu jen litovat, že se nedostanu do Prahy na jeho výstavu (http://www.timburton.cz/) a po knize se podívám v předvánočním čase, jen si to musím někde pečlivě poznamenat.

    OdpovědětVymazat
  2. Jojo, to vím, ale sama se do Prahy dostanu málokdy. Ale třeba se najde příležitost.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.