Přeskočit na hlavní obsah

Kdo je ve skutečnosti Paulo Coelho?

Nejprodávanější brazilský spisovatel. Mystik. Myslitel. Literární ikona a charismatický guru, ze kterého vlhnou nejedny hispanistické kalhotky. Jeho věty se šíří po internetu i mimo něj, jeho myšlenky dnes zná téměř každý. Kdo je ale ve skutečnosti Paulo Coelho?

Tu samou otázku si nedávno položil německý spisovatel Uwe Gutfreund ve své knize „Die Rätsel rosa Höschen Paulo Coelho“. Na začátku jeho pátrání byla loňská příhoda, kdy tento slavný mudrc odmítl přijet na frankfurtský veletrh. Uwe Gutfreund  se rozhodl navštívit Rio de Janeiro, kde Coelho bydlí, aby se jej zeptal na pravý důvod tohoto odmítnutí. „Nebylo snadné získat jeho adresu, jeho agent si mě přehazoval s jeho vydavatelem jako horký brambor,“ píše Gutfreund ve své knize, která se okamžitě po vydání stala hitem č. 1 a porazila dokonce samotného Coelha. 

Čím je tak šokující? Gutfreund nakonec tu adresu získal. Coelho podle ní bydlí v menším paláci nedaleko místního slumu, nicméně třikrát denně pořádá prohlídky svého panství. Gutfreund se na jednu takovou prohlídku zapsal (pořadník byl padesát let dopředu obsazený, ale dolary i v Brazílii stále mají své slovo) a když se setkání s idolem západního světa nedočkal, vběhl na jeho zahradě do houští, kde počkal, až denní prohlídky skončí. 

Pak, když se setmělo, vylezl ze svého úkrytu a podíval se oknem, co uvidí v baráku. To, co ho uviděl ho šokovalo. Neviděl totiž vůbec nic. Celý dům byl prázdný, nikdo v něm nebyl. Napadlo ho, že je asi mistr někde na výletě, nebo na nějaké besedě se čtenáři a tak se vydal k sousedům, aby se jich přeptal. Nikdo si ale nedovedl vzpomenout, že by se v tom domě někdy svítilo a že by v něm někdo žil. Bylo tedy jasné, že tady mistr Coelho nebydlí. Sousedi se ptali, koho vlastně hledá a on jim pověděl, že se snaží setkat s Paulem Coelhem. 

V tu chvíli postarší manželská dvojice zvážněla. „Aha. A co mu chcete?“ Německý novinář zaznamenal změnu atmosféry a tak zručně zaimprovizoval: „Víte, u nás v Německu je hrozně oblíbený a bavorská vláda se rozhodla udělit mu titul Zasloužilý umělec za šíření duchovní obrody a zároveň jej navrhnout na Templetonovu cenu. Má velkou šanci ji vyhrát, proti němu jde nějaký farář z Prahy.“ Jméno naší slavné metropole zafungovalo a ti důvěřiví lidé dali Gutfreundovi pravou adresu Paula Coelha. 

Vydal se tam hned druhý den ráno – navigace v autě ho dovedla k bráně sanatoria pro duševně slabé. Zapsal se jako návštěva a zeptal se, kde najde Paula Coelha. Dostal plánek s označením jeho pokoje. Našel ho poměrně snadno, zaklepal, ale nikdo neodpovídal. Vešel dovnitř – a na sušáku u okna viselo snad dvacet růžových dámských kalhotek. „To snad není možné! Paulo Coelho je žena?!“ ptal se sám sebe Gutfreund, ale v tom už do pokoje vešel mladý chlapec. 

„Dlouho jsem váhal, jestli mám knihu vydat,“ píše Gutfreund. „Přeci jen, to odhalení může přinést hodně bolesti, ztrátu světa pro lidi, kteří dodnes měli nějakou jistotu. Teď když se zjistilo, že všechny ty moudré a působivé knihy píše dvanáctiletý, mentálně postižený kluk s fixací na růžové kalhotky je všechno jinak. Věřím ale, že svět má právo na pravdu,“ uzavírá Gutfreund svou knihu. 

Český překlad knihy „Die Rätsel rosa Höschen Paulo Coelho“ vydá pod názvem „Paulo Coelho: záhada růžových kalhotek“ nově vzniklé nakladatelství BookVy.

Komentáře

 1. Jaké další tituly hodlá nakladatelství BookVy vydat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ediční plán se zatím rýsuje jen v hrubých rysech, nicméně stojíme o překlad pamětí papeže Františka nazvané „Chudoba cti na trati“ a také o unikátní knihu Václava Klause: Rok jedenáctý. Václavu Klausovi zapomněli říct, že už není prezident a on dál psal své prezidentské projevy.

   Vymazat
 2. v kolika že králíček napsal svou knihu? nebo jde o duševní chorobu spojenou se zamrznutím na věku dvanácti let?
  tak jak tak, jsem ráda, že je tak jemný a něžný, jak jsem si vždycky představovala. ach.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte