Přeskočit na hlavní obsah

„To je hrozné, jak divně vychází ten Nesbø!"

Tak tuto otázku slyším prakticky denně. Jak to, že Nemesis vyšla jako první, když je až čtvrtá? Nebo nevyšla dřív? Tak jak to vlastně bylo? A jak to bude? Tento článek vám v tom udělá jasno jednou pro vždy.


V případě knih Joa Nesbøho (o skloňování jeho jména si taky někdy povíme) je situace opravdu nepřehledná. Jo Nesbø se v ČR proslavil knihou Nemesis, kterou vydala Kniha Zlín v roce 2011. Jenže ještě předtím měl Nesbø jiného vydavatele: brněnskou MOBU.

V Mobě vyšly dvě knihy: Netopýří muž a Červenka nese smrt. Netopýří muž vyšla v roce 2008 (originál 1997) a Červenka 2010 (v norštině 2000). V sérii s Harry Holem to jsou první a třetí díl. Mezitím je ještě kniha Švábi, která tehdy nevyšla, Moba neměla v plánu v jeho vydávání pokračovat. Bylo to proto, že Jo Nesbø tehdy české čtenáře příliš nezaujal. Jak je to možné? Diplomatická odpověď je, že překlad z německého jazyka nedosahoval standardu, který chtěli čtenáři. O nevýrazných obálkách ani nemluvě, nicméně to byla daň za to, že Moba tuto knihu zařadila do série Skandinávská krimi, která měla jednotnou grafickou úpravu (nepříliš atraktivní).

Jak jsem se už zmínil, v roce 2011 se tedy vydávání těchto knih ujala Kniha Zlín, která koupila práva na celou sérii – kromě prvních třech, na ty měla stále práva Moba. Kniha Zlín tedy začala od prvního dílu, který mohla vydat - Nemesis. Stal se malý zázrak – Jo Nesbø se takřka přes noc stal superstar ve svém žánru. V tom samém roce ještě vyšel Pentagram, v první polovině roku 2012 vyšel Spasitel a v druhé polovině 2012 Sněhulák.

V té době už ale Kniha Zlín měla práva na ty první tři části. Hned ze začátku roku 2013 tedy vydala v novém, tentokrát pořádně přeloženém vydání Netopýra a v červnu 2013 hned na to Švábi – ti tedy vyšli v českém vydání úplně poprvé. Na podzim 2013 vyšla osmá v pořadí - Levhart a letos v březnu Červenka. Tím se řada knih Joa Nesbøho v novém překladu uzavřela a máme celou sérii ucelenou.

Co bude dál? Jsou před námi dva díly série s Harry Holem. Devátý díl – Přízrak – vyjde letos na podzim a příští rok na podzim vyjde finále holeovek: Policie. Po čtyřech letech od vydání Nemesis tak bude celá série kompletní. A co potom?

Jo Nesbø píše dál a tentokrát pod pseudonymem Tom Johansen. První díl se jmenuje Krev na sněhu a podle posledních zpráv vyjde v českém překladu velmi brzy: už toto září. Děj zavádí čtenáře do Spojených států 70. let minulého století. "Tom Johansen je (v románu) mladý dánsko-norský spisovatel, který se jako jeden z mnoha přistěhuje v sedmdesátých letech do Los Angeles a živí se jako autor scénářů televizních seriálů. Napíše ale také kultovní klasiku Krev na sněhu a pak její druhý díl," uvedl Nesbø. Takže se rozhodně máme na co těšit. Druhý díl vyjde příští rok v červnu. Co bude potom je ve hvězdách – a v hlavě Joa Nesbøho.

Příloha - série Harry Hole, jak jde po sobě

  1. Netopýr
  2. Švábi
  3. Červenka
  4. Nemesis
  5. Pentagram
  6. Spasitel
  7. Sněhulák
  8. Levhart
  9. Přízrak
  10. Policie

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.