Knižní menu 4

Již počtvrté, tentokrát s určitým zpožděním, vychází knižní menu – můj osobní výběr knih, které doporučuji ke čtení. Mé menu by se mělo pokaždé skládat jen z knih, které bych si osobně chtěl přečíst, kdybych měl tolik času, kolik chci. Neříkám, že nevycházejí jiné knihy a možná někdy některou opomenu. Nicméně: U těchto pěti, podle mě, určitě vedle nešlápnete.

Woody Guthrie: Dům z hlíny


Woody Guthrie byl legendární americký muzikant a Dům z hlíny je jediný jeho dokončený román. Začal jej psát koncem třicátých let a a trvalo mu to až do roku 1947. Dlouho zůstal neobjeven – vyšel teprve nedávno. Je o chudé farmářské dvojici, která se snaží bojovat s počasím, katastrofálním suchem, prašnými bouřemi a dalšími nástrahy texaských plání ve třicátých letech. Příběh vypráví o snech obyčejných lidí a smyslu života ve světě, který je čím dál tím víc zkažený. Tike a Ella Hamlinovi se v příběhu rozhodnou postavit si fortelný dům z nepálených cihel, který odolá vichru, dešti i mrazu. V cestě za jejich snem ale mají nepřekonatelnou překážku: nemají pozemek. Dům z hlíny oslavuje život se všemi jeho překážkami.

Vydalo Argo http://www.kosmas.cz/knihy/190821/dum-z-hliny/Erik Axl Sund: Vraní dívka


Tuto knihu předcházejí děsivé zvěsti o nejbrutálnější detektivce, která k nám ze Skandinávie přišla. Působivá obálka tyto zvěsti ještě násobí. Již první stránky vás přesvědčí o tom, že tamtamy nelhaly. Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Vraní dívka je temná a rozhodně není určena pro slabé povahy. Erik Axl Sund je společné literární jméno dvou autorů démonického vzhledu – Jerkera Erikssona and Håkana Sundquista. Pokud vás baví zkoumat nitro zvrácených lidí, je Vraní dívka jasná volba.

Vydal Knižní klub http://www.kosmas.cz/knihy/192038/vrani-divka/


Anne Gesthuysenová: Jsme přece sestry


Čas od času se v tichosti objeví kniha, která překvapí svou sílou. „Jsme přece sestry“ německé autorky Anne Gesthuysenové přesně takové překvapení přináší. Je určena všem, kteří mají rádi rodinné příběhy, příběhy o životě, lásce a přátelství. Tři sestry – Katty, Paula a Gertruda – se setkávají na Gertrudiných stých narozeninách. Chtějí plánovat budoucnost, ale nejdříve si musí vyjasnit minulost. Všechny tři sestry se vyznačují stejnou umíněností i smyslem pro humor a tento humor je příjemně jemným kořením celé knihy. Gesthuysenová vypráví celou paletu příběhů, které ilustrují dějiny celého dvacátého století. „Jsme přece sestry“ si určitě zamilujete.

Vydal Host http://www.kosmas.cz/knihy/190606/jsme-prece-sestry/


Rachel Seiffertová: Temná komora


Příjmení Seiffertová možná vzbudí zájem pozorného českého čtenáře, ačkoliv se jedná o vzácnou shodu jmen. Rachel Seiffertová nemá, bohužel, s českým nobelistou Seifertem nic společného. Snad kromě talentu, který předvedla ve svém prozaickém debutu Temná komora. Ten vypráví o těch mladých Němcích, kteří jsou konfrontováni s nacisitckou ideologií a realitou druhé světové války. První z nich je tělesně postižený Helmut, který během nástupu nacismu a válečných let zachycuje prostřednictvím fotoaparátu měnící se tvář Berlína. Druhá je Lore, která putuje se svými mladšími sourozenci přes celé Německo, protože její rodiče jsou zajati spojeneckými vojáky. Trojlístek doplňuje učitel Micha, který o půl století později pátrá v Bělorusku po minulosti svého dědečka, příslušníka SS. Temná komora je nejoceňovanější britský debut posledních let, kniha byla zařazena do užšího výběru Man Booker Prize.

Vydala Paseka http://www.kosmas.cz/knihy/191508/temna-komora/


Katri Lipsonová: Zmrzlinář


Jestliže vás v předchozím případě zaujalo česky znějící jméno autorky, román Zmrzlinář finské spisovatelky Katri Lipsonové vás pak určitě zaujme svým námětem. Je totiž z velké části zasazen do Československa, v době od čtyřicátých let do počátku let devadesátých. Zmrzlinář je cenným vnějším pohledem na naše nedávné dějiny, kulturní odkaz a společnost jako takovou. Je to tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Jako byste se dívali na seriál – jednotlivé příběhy jsou propojené některými stěžejními motivy nebo postavami a jejich osudovými okamžiky. Zmrzlinář je ostatně název filmu, jehož natáčením celá kniha začíná. Těšte se na svižné dialogy, které se střídají s vnitřními monology jednotlivých postav.

Knihu vydalo Argo. http://www.kosmas.cz/knihy/190845/zmrzlinar/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

František Šmehlík: Šelma (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)