Přeskočit na hlavní obsah

Knižní menu 4

Již počtvrté, tentokrát s určitým zpožděním, vychází knižní menu – můj osobní výběr knih, které doporučuji ke čtení. Mé menu by se mělo pokaždé skládat jen z knih, které bych si osobně chtěl přečíst, kdybych měl tolik času, kolik chci. Neříkám, že nevycházejí jiné knihy a možná někdy některou opomenu. Nicméně: U těchto pěti, podle mě, určitě vedle nešlápnete.

Woody Guthrie: Dům z hlíny


Woody Guthrie byl legendární americký muzikant a Dům z hlíny je jediný jeho dokončený román. Začal jej psát koncem třicátých let a a trvalo mu to až do roku 1947. Dlouho zůstal neobjeven – vyšel teprve nedávno. Je o chudé farmářské dvojici, která se snaží bojovat s počasím, katastrofálním suchem, prašnými bouřemi a dalšími nástrahy texaských plání ve třicátých letech. Příběh vypráví o snech obyčejných lidí a smyslu života ve světě, který je čím dál tím víc zkažený. Tike a Ella Hamlinovi se v příběhu rozhodnou postavit si fortelný dům z nepálených cihel, který odolá vichru, dešti i mrazu. V cestě za jejich snem ale mají nepřekonatelnou překážku: nemají pozemek. Dům z hlíny oslavuje život se všemi jeho překážkami.

Vydalo Argo http://www.kosmas.cz/knihy/190821/dum-z-hliny/Erik Axl Sund: Vraní dívka


Tuto knihu předcházejí děsivé zvěsti o nejbrutálnější detektivce, která k nám ze Skandinávie přišla. Působivá obálka tyto zvěsti ještě násobí. Již první stránky vás přesvědčí o tom, že tamtamy nelhaly. Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Vraní dívka je temná a rozhodně není určena pro slabé povahy. Erik Axl Sund je společné literární jméno dvou autorů démonického vzhledu – Jerkera Erikssona and Håkana Sundquista. Pokud vás baví zkoumat nitro zvrácených lidí, je Vraní dívka jasná volba.

Vydal Knižní klub http://www.kosmas.cz/knihy/192038/vrani-divka/


Anne Gesthuysenová: Jsme přece sestry


Čas od času se v tichosti objeví kniha, která překvapí svou sílou. „Jsme přece sestry“ německé autorky Anne Gesthuysenové přesně takové překvapení přináší. Je určena všem, kteří mají rádi rodinné příběhy, příběhy o životě, lásce a přátelství. Tři sestry – Katty, Paula a Gertruda – se setkávají na Gertrudiných stých narozeninách. Chtějí plánovat budoucnost, ale nejdříve si musí vyjasnit minulost. Všechny tři sestry se vyznačují stejnou umíněností i smyslem pro humor a tento humor je příjemně jemným kořením celé knihy. Gesthuysenová vypráví celou paletu příběhů, které ilustrují dějiny celého dvacátého století. „Jsme přece sestry“ si určitě zamilujete.

Vydal Host http://www.kosmas.cz/knihy/190606/jsme-prece-sestry/


Rachel Seiffertová: Temná komora


Příjmení Seiffertová možná vzbudí zájem pozorného českého čtenáře, ačkoliv se jedná o vzácnou shodu jmen. Rachel Seiffertová nemá, bohužel, s českým nobelistou Seifertem nic společného. Snad kromě talentu, který předvedla ve svém prozaickém debutu Temná komora. Ten vypráví o těch mladých Němcích, kteří jsou konfrontováni s nacisitckou ideologií a realitou druhé světové války. První z nich je tělesně postižený Helmut, který během nástupu nacismu a válečných let zachycuje prostřednictvím fotoaparátu měnící se tvář Berlína. Druhá je Lore, která putuje se svými mladšími sourozenci přes celé Německo, protože její rodiče jsou zajati spojeneckými vojáky. Trojlístek doplňuje učitel Micha, který o půl století později pátrá v Bělorusku po minulosti svého dědečka, příslušníka SS. Temná komora je nejoceňovanější britský debut posledních let, kniha byla zařazena do užšího výběru Man Booker Prize.

Vydala Paseka http://www.kosmas.cz/knihy/191508/temna-komora/


Katri Lipsonová: Zmrzlinář


Jestliže vás v předchozím případě zaujalo česky znějící jméno autorky, román Zmrzlinář finské spisovatelky Katri Lipsonové vás pak určitě zaujme svým námětem. Je totiž z velké části zasazen do Československa, v době od čtyřicátých let do počátku let devadesátých. Zmrzlinář je cenným vnějším pohledem na naše nedávné dějiny, kulturní odkaz a společnost jako takovou. Je to tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Jako byste se dívali na seriál – jednotlivé příběhy jsou propojené některými stěžejními motivy nebo postavami a jejich osudovými okamžiky. Zmrzlinář je ostatně název filmu, jehož natáčením celá kniha začíná. Těšte se na svižné dialogy, které se střídají s vnitřními monology jednotlivých postav.

Knihu vydalo Argo. http://www.kosmas.cz/knihy/190845/zmrzlinar/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Polemika: Proč Martin Vopěnka útočí na Literu?

V diskuzi o udílení cen Magnesia Litera ve facebookové skupině Literární s(n)obi jsme zabrousili na velmi tenký led. A tím je útok Martina Vopěnky, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatele a majitele nakladatelství Práh na Literu. Než se pustím do rozboru toho, co MV řekl, ocituji zde otázku, na kterou odpovídal i celou jeho odpověď. Otázka padla v rozhovoru pro časopis Knihkupec , což je vedlejší projekt marketingového ředitele Euromedie: Jste jeden z mála českých autorů, kteří získali respekt i v zahraničí. Román Můj bratr Mesiáš byl nyní vybrán jako scifi měsíce v britských The Times. Také v Polsku vám vycházejí skvělé recenze – lepší než v Čechách. Čím to je? Poněkud neskromně se cítím být světovým spisovatelem, což mi zdejší literární scéna nemůže odpustit. Nevolím malá česká témata, zajímají mne ta velká, obecně lidská, civilizační, filozofická. Slyšel jsem teď předsedu poroty Magnesie Litery říkat něco v tom smyslu, že oni vlastně hledají spíš něco, co by jin

Recenze: Petr Stančík – Pravomil

Jaký je nový román Petra Stančíka Pravomil? Po několika letech jsem se rozhodl vrátit k Petru Stančíkovi a podívat se na jeho knihu zblízka.  Petr Stančík se na české literární půdě pohybuje už pěknou řádku let. Dokonce déle, než je známý široké veřejnosti, do jejíhož povědomí se dostal románem  Mlýn na mumie . Ten bývá definován jako  „mystický gastronomicko-pornografický thriller“  (citace z oficiální anotace), ale tuto definici více než cokoliv jiného můžete brát jako (fungující) prodejní nálepku. Mlýn na mumie byla historická detektivka plná životní radosti, humoru a jazykové nádhery. Upřímně jsem si díky této knize Petra Stančíka zamiloval. O pár let později mě láska opustila. Důvody zde rozebírat nebudu, ale vlastně jsem se od jisté chvíle vyhýbal všemu, co Stančík napsal. Až do dnešních dní – a ještě že tak. Před pár týdny totiž v nakladatelství Druhé město (jeho domácí nakladatel) vyšel román Pravomil, popisující život skutečného československého hrdiny – Pravomila Raichla.