Přeskočit na hlavní obsah

Kdo má letos šanci získat Literu?


Třináctý ročník nejznámějších českých knižních cen Magnesia Litera se blíží ke svému závěru. 8. dubna ve 20.00 proběhne na Nové scéně Národního divadla slavnostní vyhlášení, které budou moderovat Jiří Havelka a Daniela Písařovicová. BookVy vám dnes přináší přehled nominací pro letošní rok. Takže kdo má letos šanci Literu získat?Nejvíce v záři reflektorů bývá kategorie Litera za prózu. Porota i letos namíchala nominace tak, aby uspokojila čtenáře z obou táborů: masové i minoritní. Emil Hakl a Jaroslav Rudiš jsou představitelé inteligentního mainstreamu, Ivan Binar, Anna Zonová nebo Ludvík Němec pak široké veřejnosti málo známí autoři, jimž by mohla nominace pomoct k větší známosti. Speciálně chci ale upozornit na knihu Jana Němce „Dějiny světla“, kterého osobně považuji za černého koně této kategorie. Jenže, jak jsme se mohli přesvědčit v minulých ročnících, Magnesia Litera umí překvapit.

A i letos zde máme kontroverzi: Ani knihu „Člověk Gabriel“ Kateřiny Dubské, ani „Zázemí“ Jany Šrámkové v nominacích nenajdeme. Bylo by laciné porotu za toto rozhodnutí kritizovat, protože nominace i ocenění naplňují statut cen, které mají propagovat kvalitní českou (a překladovou) literaturu. Opět se můžeme ptát, jestli Člověk Gabriel a Zázemí nejsou tak trochu obětí své vlastní popularity, když dala porota přednost jiným, méně známým knihám.

Litera za poezii přináší další překvapení. Absence velmi ceněné sbírky Zimní dvůr Bohdana Chlíbce, která si vysloužila cenu Kniha roku Lidových novin, bude patrně hojně přetřásaná v médiích. Stejně jako loňská (slovy profesora Klause) nenominace Kateřiny Tučkové. Ta samá otázka, kterou jsem si položil v případě beletrie. Otázka, na kterou ale není snadné najít odpověď.

Smutný paradox na nás čeká v kategorii Litera za nakladatelský čin. Jedním z nominovaných je Edice Fototorst. Jedná se o malé fotoknihy ve formátu 160 x 180 mm, které představovaly významné postavy světové fotografie. Tato edice ale letos pro nedostatek financí končí. Fototorst byla řada, která si v relativně krátké době získala mezinárodní věhlas, nicméně na její životaschopnost to nestačilo. Pokud Literu dostane, bude to velmi smutná labutí píseň.

Poslední poznámka: Jsem mírně zklamán z toho, že na Literu za překladovou literaturu nebyla nominována Osvětimská knihovnice Antonia Iturbeho. Je škoda, že se na ni nedostalo, ale holt se musíme smířit s tím, že na všechny se dostat nemůže. Všechny tři nominované knihy jsou mimořádně povedené a každá z nich představuje silný hlas světové literatury.

Zde jsou všechny nominace:

Litera za prózu
Ivan Binar: Jen šmouha ponebi (Torst)
Emil Hakl: Skutečná událost (Argo)
Jan Němec: Dějiny světla (Host)
Ludvík Němec: Láska na cizímhrobě (Druhé město)
Jaroslav Rudiš: Národní třída (Labyrint)
Anna Zonová: Lorenz, zrady (Větrné mlýny)

Litera za poezii
Adam Borzič: Počasí v Evropě (Malvern)
Daniel Hradecký: 64 (Perplex)
Kateřina Rudčenková: Chůze po dunách (fra)

Litera za knihu pro děti a mládež
Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě (Labyrint)
Eva Papoušková: Kosprd a Telecí (Albatros)
Eva Prchalová: Cesta svatým Vít-ahem (Meander)

Litera za literaturu faktu
Milena Lenderová: Dcera národa? (Paseka)
Ivan Mrázek: Drahé kameny starověkýchcivilizací (Masarykova univerzita)
Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)

Litera za nakladatelský čin
Edice Fototorst (Torst)
Martina Overstreet, Michal Nanoru: Prkýnka na maso jsme uřízli (Yinachi)

Litera za překladovou knihu
Sergio Álvarez: 35 mrtvých (ze španělštiny přeložila Lada Hazaiová, Host)
Péter Esterházy: Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda,
Academia)
Jen Lien-kche: Čtyři knihy (z čínštiny přeložila Zuzana Li, Verzone)

DILIA Litera pro objev roku
Jan Trachta: Tichý dech (Paseka)
Tomáš Zahrádka: Dědeček (Meander)
Jonáš Zbořil: Podolí (Host)

Psáno pro OKO Kosmasu

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

  Číst Alenu Mornštajnovou se už pomalu rovná tomu pořídit si nejnovější iPhone nebo značkový batoh. Svým způsobem to je totiž přihlášení se k určitému statusu, společenské třídě. Silně přeháním, jistě, ale rozhodně to je naše nejprodávanější současná autorka a tomu zákonitě odpovídá i ohlas na čtenářských fórech. Listopád, letošní novinka Aleny Mornštajnové ale tomuto očekávání nevychází vstříc. Autorka se rozhodla, že trochu rozčeří stojaté vody a napíše příběh, který to bude mít u svých čtenářů těžší než její předešlé knihy.  Vyprávění začíná v listopadu 1989, kdy v Československu probíhá studentské povstání. Jedna z hlavních hrdinek knihy, Marie, chodí se svým manželem na demonstrace v malém městě Meziříčí, které je obvyklou kulisou Mornštajnových knih. Oproti skutečnému vývoji se ale v knize podaří režimu revoluci potlačit, a to dost brutálně, radikálně a osudově. Odpůrci režimu jsou buď mrtví nebo ve vězení, a to včetně těch, co chodili demonstrovat; Marii nevyjímaje. Druhá linie

Raynow Winnová: Pobřežní cesta

Nebýt toho, že tuto knihu zmínila překladatelka Lucie Miolajková na svém Facebooku, vůbec bych se o ní nedozvěděl. Nevšiml jsem si recenzí, nevšiml jsem si žádných zmínek na sociálních sítích. Ta kniha kolem mne proplula a já ji vůbec nezaregistroval. Až když jsem se díky výše zmíněné náhodě o knize dozvěděl, našel jsem si na webu nakladatele krátkou ukázku. Začetl jsem se a nemohl jsem přestat. Zapůsobilo na mě okamžité kouzlo – kouzlo silného příběhu dvou lidí, které v jednu chvíli potkalo snad všechno špatné, co je potkat mohlo (skoro). A oni, místo toho, aby se schoulili do klubíčka a nadávali na osud se vydali na cestu. Na jihozápadní pobřežní cestu, která vede po britském pobřeží. Šli pěšky, spali ve stanu, měli málo peněz, málo jídla a před sebou žádnou budoucnost. Když píšu měli, nemluvím o románové fikci. Kniha je vlastně mix hned tří žánrů: Literární cestopis, literární autobiografie a román. Raynor Winnová popisuje svůj skutečný příběh, který potkal jí a jejího manžela a kte