Knižní menu 2: Hitla, kukačka, co se nikdy nevrátí z krvavé země a vykupitel duší

Otevřeli jste druhé knižní menu – můj osobní výběr z knižních novinek. Rád bych měl výběr co nejpestřejší, ale v poslední době čím dál tím více dominují napínavé romány, detektivky, thrillery a tak dál. Možná je to dobou, možná je to doznívající severskou vlnou, nicméně snažil jsem se vybrat to nejlepší. Dejte mi vědět, jak se mi výběr povedl.

Torsten Pettersson: Hitlerovi nepřátelé


Torstena Petterssona můžete znát díky severským detektivkám, které vycházely v Argu. Pettersson ale není typickým představitelem tohoto žánru, je původně básník, což se odrazilo v poetičnosti jeho knih. Hitlerovi nepřátelé nemají se severskou krimi nic společného – je to první díl nové „série“ z Berlína konce třicátých let.  Obavy a zoufalství pronásledovaných skupin obyvatelstva se stupňovaly stejně rychle jako euforie fanatických esesmanů. Když někdo začne přímo v berlínských ulicích nenápadně a nevysvětlitelně vraždit důstojníky SS, je vyšetřováním pověřen sturmbannführer Friedrich Eichberg. Hitlerovi nepřátelé vycházejí v Argu a věřím, že poetický jazyk Torstena Petterssona si užijeme i tentokrát.

http://www.kosmas.cz/knihy/190863/hitlerovi-nepratele/

Robert Galbraith: Volání kukačky


Volání kukačky je bezesporu nejočekávanější knihou dnešních dnů, možná i týdnů. Pokud to ještě nevíte, tak Robert Galbraith je ve skutečnosti J K Rowlingová, která se rozhodla své detektivní romány psát pod novým jménem. Samozřejmě se to neutajilo, a tak všude, kde Kukačka vyšla, trhá rekordní prodeje. Bude to o slavné modelce Lule, která skočila z balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, což nejdřív vypadá jako sebevražda, ale najatý soukromý detektiv, válečný veterán, Cormoran Strike v tom tuší nějakou nepravost. V anotaci se píše, že "tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna - od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho" – tak tomu budeme věřit :-)

Román vydalo nakladatelství Plus http://www.kosmas.cz/knihy/189576/volani-kukacky/

A pokud dáte přednost e-knize, koupit si ji můžete zde: http://www.ereading.cz/cs/eknihy/8166/volani-kukacky

Hans Koppel: Už se nikdy nevrátí


Nakladatelství Mladá Fronta, které stojí za touto novinkou, není na poli severské krimi žádný nováček – vydává skvělého Arne Dahla, který byl navíc zfilmován a seriál jste mohli nedávno vidět na ČT.  Pojďme si ale něco říct o románu Už se nikdy nevrátí: Mike Zetterberg bydlí se svou ženou Ylvou a malou dcerou ve vile na předměstí Helsingborgu. Jednoho pátečního večera se Ylva nevrátí z práce domů. Mike si nejdříve myslí, že si s kolegyněmi zašla na skleničku, ale když nepřijde domů ani následujícího rána, Mika to rozzlobí. Uplyne celý den, aniž se Ylva ozve, a Mike si postupně uvědomí, že se jí něco muselo stát. Když nakonec oznámí zmizení ženy na policii, podezření se brzy obrátí proti němu samotnému. Nikdo ale netuší, že Ylva je stále ještě naživu a že se nachází coby kamenem dohodil od vlastního domu. Nápis „mrazivý švédský thriller“ dnes sice najdete na každé druhé knize, ale vypadá to, že zde je právem.

http://www.kosmas.cz/knihy/191401/uz-se-nikdy-nevrati/


Iveta Pačutová: Vykupitel duší


Ze Slovenska k nám chodí nejen vyhnaní byznysmeni, kteří si tu pak zakládají politické strany, ale také čas od času dobré knihy. Vzpomeňte si třeba na Dominika Dána (skvělé detektivky), Samka Táleho nebo Michala Hvoreckého. Iveta Pačutová je další. Vykupitel duší je její debut a Pačutová cílí na náročnější čtenářky, než jsou hltačky pornorománků či fantasy ság plných draků. Pačutová využila jiného oblíbeného prostředí posledních let a tak máme před sebou další horský román. Její příběh se odehrává na slovenské dědině pod Tatrami v blíže neurčené době 19. století. Venkovské drama dvou bratří začíná během velké bouře, která kromě zmaru a strachu přinesla jednomu z nich nečekaného hosta – umírající mladou cikánku s malým dítětem v náručí. Příchod nezvyklého nového člena do rodiny je jen počátkem dramatické ságy jednoho rodu a jedné vesnice, ve kterém autorka skvěle vyobrazila život tehdejšího venkovského světa. Na Slovensku měl Vykupitel duší obrovský úspěch a tak se můžeme těšit na svěží „vichr z hor“ – vypadá minimálně velmi zajímavě.

Vydal Radek Červený - Knihovnice.cz http://www.kosmas.cz/knihy/191043/vykupitel-dusi/

Timothy Snyder: Krvavé země

Ve východní Evropě to opět vře a tak není na škodu připomenout si souvislosti. Třeba knihou Krvavé země Timothy Snydera. Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nacházejí krvavé země. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Povědomí o událostech třicátých a čtyřicátých let na území dnešního Polska, Ukrajiny, Běloruska a pobaltských států sice sílí, stále jsou to však jednotlivé události: ukrajinský hladomor po stalinské kolektivizaci, Katyň nebo tzv. konečné řešení židovské otázky. Širokoúhlý záběr Timothyho Snydera je v dějinách daného území novinkou. Sled katastrof, které se tudy prohnaly, nelze vysvětlit na základě jednotlivostí ani dějin jednotlivých národů, nýbrž jedině ze zvláštního postavení těchto zemí v Evropě, z jeho historických příčin, z motivů dvou totalitních ideologií, ze záměrů a metod dvou diktátorů a jejich vzájemných souvislostí. Krvavé země jsou tak první syntetickou monografií, která postihuje v celku souhru těchto nešťastných okolností, jejímž důsledkem byla největší demografická a humanitární katastrofa, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil.

E-knihu, kterou vydal Torst a Paseka si můžete koupit zde: http://www.kosmas.cz/knihy/191830/krvave-zeme/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

František Šmehlík: Šelma (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)