Kdo je Chaim Cigan?

V rámci letošního jarního Velkého knižního čtvrtku vychází dvanáct zajímavých knih. Čtenářské hody jsou letos doplněny o tajemného autora, o němž dosud nikdo neslyšel. Na obálce knihy Altschulova metoda, která je prvním dílem série Kde dávají lišky dobrou noc je jméno Chaim Cigan.


Ne, nemusíte se cítit méněcenně, pokud jste o něm nikdy předtím neslyšeli. Ani jste nemohli. Dokonce jste na něj nemohli ani narazit nikde jinde.

Je to jméno tajemné, jméno neznámé, jméno nové. Působivá, zeleno-černá obálka působí jako magnet na oči, i na náš čtenářský zájem. Podobně tak příběh. Vypůjčíme si oficiální anotaci:

Altschulova metoda, první díl chystané tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V bravurně napsaném napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly. Jsou to právě středověk, židovské myšlení, kultura a dějiny, co zde autor mistrně nasvěcuje z překvapivých úhlů pohledu. Také to, co v prvním dílu vnímáme jako nám blízkou skutečnost plnou odkazů na naše historické zkušenosti z konce éry normalizace a přeměny v poněkud lepší svět, je místy s lehkou ironií absurdně zakřiveno. Židovští hrdinové knihy jsou nesmírně životní, komičtí, uvěřitelní ve svém snažení i možnostech a ve své neheroičnosti nám až důvěrně známí. 
Čtivá Ciganova kniha - která zaujme jak zájemce o staletí židovské kultury a myšlení, tak milovníky napínavé prózy - je plna humoru, hravosti i existenciální hloubky.


Dal jsem si tu práci a hledal o "Chaimovi Ciganovi" nějaké informace. Ve tři roky starém článku v židovském časopise Roš Chodeš jsem objevil zmínku, že se jedná o slovenského autora žijícího v Kanadě. Nakladatelství Torst uvádí tento Ciganův medailonek:

„Chaim Cigan se narodil v roce 1940 ve Smolenicích na Slovensku, vystudoval Vysokú školu báňskú v Kežmarku a v letech 1966–1972 působil v Praze jako úředník na Ministerstvu těžkého průmyslu. Od roku 1983 žil v Kanadě, kde o devět let později v předvečer Roš hašana 5753 ve věku necelých 53 let zemřel.“
Tento medailonek následně převzali všechny weby, které o této akci a o Velkém knižním čtvrtku 2014 informovaly. Stále se ale nemohu zbavit dojmu, že o pravé identitě Chaima Cigana se teprve dozvíme.

Otázka tedy zní: Kdo je Chaim Cigan?

Komentáře

  1. Olalá! To je ta kniha, kteru chci. To je tak, když jste až po uši zabředlí životní filosofií v postmoderně a nasáváte kromě vědeckých článků vše, co se týká kultury. A židovská kultura je fascinující. Doufám v brzký ebook.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Báječné, že se podařilo vyjednat práva.

      Přemýšlím nad tou obálkou, jestli je vyvedená, či ne. Pořád jsem si říkala, co mne naní upoutalo a ano, určitě je to ta vykřičenost, až industriální nádech (ač při bližším prozkoumání jsem byla veveda z omylu!). Ale ten font způsobil, že vidím něco mezi učebnicí jazyků a skripty managementu.

      Tak jako tak, píšu si na svůj wish-list!

      Vymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář, po schválení se objeví na webu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Alena Mornštajnová: Listopád (recenze)

Jakub Železný: Kinského zahrada (recenze)

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho